برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

منابع مختلف سلولهای بنیادی و کابردهای آنها

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: بهرامي احمدرضا*
 
 *گروه زیست شناسی سلولی و مولکولی، پژوهشکده بیوتکنولوژی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

زواياي نگاه به سلول هاي بنيادي بسيار متنوع بوده و در دهه اخير باعث تهور لايه هاي مختلف علمي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي جوامع شده است.لازمه بهره گيري علمي و کاربردي از اين يافته مباهات آميز بشري و همچنين اجتناب از اغراق هاي فراتر از واقعيت، لازم است به معرفي طبقه بندي شده از انواع سلول هاي بنيادي و ظرفيت هاي هر يک ارائه شود تا اينکه در سطح ملي اولويت هاي تحقيقاتي و کاربردي در اين شاخه از علم مشخص شوند.
بطور کلي نوع نگاه به سلول هاي بنيادي مي تواند مبناي تقسيم بندي اختصاصي سلول هاي بنيادي شود، بطوريکه اين سلول ها را مي توان از جنبه هاي ميزان پلاسيتسيته و قدرت تمايزي، منبع استحصال و يا جنبه هاي کاربرد در کلينيک دسته بندي و اولويت گزاري نمود. در اين مقاله به طور مختصر به معرفي نمونه هاي مدل از سلول هاي بنيادي شامل
EC، ES، سلول هاي بنيادي بالغ و سلول هاي بنيادي القاء شده (iPS) پرداخته مي شود و نقاط قوت و ضعف هر يک بسته به بستر مطالعاتي بحث مي شود. با استناد به نتايج تحقيقاتي سعي خواهد شد که مدل هاي بنيادي مناسب در مطالعه مکانيسم تکوين و کشف دارو از مدل هاي مناسب در پزشکي ترميمي تفکيک شده و اهميت هر مدل مورد بحث قرار بگيرد. سلول هاي بنيادي کارسينوماي جنيني (EC) به لحاظ تاريخي از اولين سلول هايي هستند که داراي خواص تعريف شده بنيادي بوده و از دهه هشتاد ميلادي در عرصه هاي مطالعات مکانيسم هاي تکوين و تمايز مورد استفاده بوده اند. اين سلول ها با داشتن حساسيت هاي تمايزي و سهولت دستکاري هاي ژنتيکي مدل هاي مناسبي براي ارزيابي مکانيسم هاي ملکولي دو پديده مهم بيولوژيک يعني تمايز و خود نوسازي سلول ها مي باشند. از طرفي سلول هاي بنيادي جنيني (ES) با دارا بودن تقريبا صد در صد اطلاعات ملکولي و رفتاري مشابه آنچه که در جنين هاي اوليه اتفاق مي افتد، فرصت غير قابل جايگزين در مطالعات تکوين جنين و غربالگري دارويي محسوب مي شود. اما به نظر مي رسد آنچه که از ابتدا شيفتگي عمومي را به سوي سلولهاي بنيادي هدايت نموده است، احتمال تامين شرايط لازم در ترميم بافت هاي صدمه ديده و يا حتي ساخت اندام هاي متعدد با استفاده از سلول هاي بنيادي بوده است. لذا به دلايل مشکلات اخلاقي و تکنيکي، متاسفانه به نظر مي رسد که اميدها با موانعي روبرو شده اند. اما پيشرفت هاي اخير در استحصال سلول هاي بنيادي از بافت هاي بالغ و معرفي تکنولوژي هاي توليد سلول هاي بنيادي از سلول هاي سوماتيک (iPS)، اين اميدها را بار ديگر زنده کرده اند.
لذا در اين دو مقاله نسبت به معرفي مرحله اي اين پيشرفت ها پرداخته مي شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 463  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی