برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقایسه سلول های اجدادی چندتوانی با رده های سلولی توموری استخراج شده از بافت یکسان در پاسخ به روش های تحریک مکانیکی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: گنجي ياسمن,كسري مهران
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: با وجودي که مهندسي بافت و درمان بر پايه سلول توانايي ترميم بافت هاي آسيب ديده انساني را دارد، اما با برخي مشکلات نيز همراه است. از آن جمله برخي از سلول ها در شرايط آزمايشگاهي فنوتيپ تمايزي خود را از دست مي دهند و به اين علت در پاسخ سلول هاي مختلف استخراج شده از بافت يکسان تنوع زيادي وجود دارد. به خصوص رده هاي سلولي توموري، به علت تغيير ژنومي ناشي از فرآيندهاي ناميرا شدن از نظر عملکردي با سلول-هاي اوليه و اجدادي تفاوت قابل توجهي دارند که اين مسئله مطالعات اين حوزه را متاثر مي سازد. با توجه به استفاده گسترده از رده هاي سلولي تثبيت شده در مطالعات سلولي، ارزيابي تفاوت اين سلول ها با سلول هاي اجدادي به عنوان گروه سلولي چندتوان و سلول هاي اوليه حائز اهميت است. مطالعات اخير نشان داده که پاسخ سلول هاي اجدادي و سلول هاي اوليه با رده هاي سلولي استاندارد توموري تفاوت قابل ملاحظه اي دارد.
روش: هدف پژوهش حاضر مقايسه سلول هاي اوليه چند توان با رده هاي سلولي استاندارد استخراج شده از بافت توموري مشابه بر اساس پژوهش هاي منتشر شده مي باشد. به اين منظور مطالعاتي که در فاصله سال هاي 2000 تا 2010 ميلادي بر پاسخ اين دو گروه سلولي به محرک هاي مختلف مکانيکي تمرکز کرده اند از طريق بانک اطلاعاتي
Medline بررسي شد. بافت هاي استخوان و غضروف، به عنوان منبع سلول هاي متاثر از بارگذاري مکانيکي انتخاب شدند. علاوه بر ميزان و نوع تحريک، تاثير برخي متغيرهاي ديگر مثل تنوع گونه ها، ناهمگوني سلولي، سطوح تمايزي مختلف و ناپايداري ژنومي نيز ارزيابي شد که مويد پيچيدگي اختلاف پاسخ سلول هاي اجدادي و سلول هاي استاندارد به تحريک مي باشد.
يافته ها: اختلاف قابل ملاحظه اي در پاسخ شيميايي و مکانيکي سلول هاي اجدادي و سلول هاي استاندارد به سطوح مختلف محرک ها وجود دارد. برخي از رده هاي توموري قادر به بيان مارکرهاي اختصاصي بافت مرجع نمي باشند و در ساير گروه ها نيز سطح بيان در حد سلول هاي اجدادي آن بافت نيست. درجه تمايز و دفعات کشت سلول هاي اجدادي بر پاسخ اين سلول ها اثر مي گذارد.
بحث و نتيجه گيري: مطالعه بر پايه رده هاي سلولي توموري و مقايسه و تعميم نتايج به سلول هاي اجدادي مستلزم برخي ملاحظات مي باشد و بايد در نظر داشت که اين دو گروه سلول ها در شرايط آزمايشگاهي رفتار يکساني نشان نمي دهند. با وجودي که سلول هاي توموري به علت ناميرا بودن و سهولت دسترسي در مطالعات حوزه سلولي ابزاري بسيار ارزشمند هستند، اما در استفاده از نتايج آنها بايد دقت کافي نمود.

 
کلید واژه: سلول پروژنيتور اوليه، سلول تمايز يافته، درجه تمايز، رده سلولي توموري
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 146  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی