برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات سمیت سلولی یکی از مشتقات بنزوایمیدازل روی سلول های کارسینومای ترانزیشنال مثانه

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: ارغياني ناهيد,مقدم متين مريم,بهرامي احمدرضا,بهنام رسولي فاطمه,رحيمي زاده محمد,عشقي حسين,شيري علي,صداقت پريسا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: سرطان مثانه يکي از رايج ترين سرطان ها با فراواني بالا به خصوص در کشورهاي صنعتي است. با وجود پيشرفت هاي زياد در شيمي درماني سرطان، پاسخ هاي موثر تنها در بخش کوچکي از بيماران مبتلا به سرطان مثانه بدست آمده است. سلول هاي TCC يک دودمان سلولي گرفته شده از کارسينوماي ترانزيشنال مثانه مي باشد. در اين مطالعه اثرات سميت سلولي يک ترکيب سنتزي از مشتقات بنزوايميدازول بر روي سلول هاي TCC با استفاده از روش MTT مورد بررسي قرار گرفت.
روش ها:2-(4-chlorophenyl)-1H-benzo[d]imidazole  بوسيله واکنش اورتوفنيلن دي آمين آلدئيدهاي گوناگون توليد شد. به منظور بررسي سميت سلولي اين ترکيب، سلول هاي TCC با غلظت هاي افزايشي از 2-(4-chlorophenyl)-1H-benzo[d]imidazole، (20، 10، 40، 80 و 160 میکروگرم بر میلی لیتر) در بازه هاي زماني 24، 48 و 72 ساعت تيمار شدند. به منظور ارزيابي بهتر هر تيمار، توانايي زنده ماندن هر گروه با کنترل مربوط به همان گروه که حاوي غلظت مشابهي از DMSO بود مقايسه گرديد.
ميکروگرم بر ميلي ليتر) در بازه هاي زماني 24، 48 و 72 ساعت تيمار شدند. به منظور ارزيابي بهتر هر تيمار، توانايي زنده ماندن هر گروه با کنترل مربوط به همان گروه که حاوي

يافته ها: بررسي زنده ماندن سلول ها نشان داد که
2-(4-chlorophenyl)-1H-benzo[d]imidazole IC50 بر روي سلول هاي TCC، 150 ميکروگرم بر ميلي ليتر بعد از 24 و 48 ساعت و 130 ميکروگرم بر ميلي ليتر بعد از گذشت 72 ساعت بود. مشاهدات مورفولوژيک نيز نشان دادند که سلول ها پس از تيمار به شکل کروي با سيتوپلاسمي گرانوله شده در آمده بودند.
بحث و نتيجه گيري: در اين مطالعه ما نشان داديم که
2-(4-chlorophenyl)-1H-benzo[d]imidazole  باعث القاي اثرات سمي در غلظت 130 ميکروگرم بر ميلي ليتر پس از 72 ساعت تيمار، بر روي سلول هاي TCC مي شود. چون تغييرات در ساختار شيميايي مشتقات بنزوايميدازل ممکن است سبب افزايش سميت سلولي و يا اختصاصيت اين مواد بر روي انواع سلول هاي خاصي گردد، اين ماده مي تواند به عنوان يک ترکيب سمي در مطالعات in vivo و in vitro آينده مورد نظر قرار گيرد.

 
کلید واژه: 2-(4-cholorophenyl)-1H-benzo[d]imidazole)، سميت سلولي، سرطان مثانه
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 77  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی