برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

افزایش (CXCL10(IP-10 در گردش خون در بیمارن دیابتی تیپ 2 مستقل از پلی مورفیسم 1443- پروموتراست

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: عرب بني اسد فاطمه,حسن شاهي غلامحسين,وزيري نژاد رضا,خرم دل آزاد حسين,حسيني جواد,محمدي مهدي,كاظم آبادي محمد,رحماني محمدرضا,سجادي سيدمحمدعلي,شمسي زاده علي,توكليان فردوسيه وحيد,درخشان رضا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: شواهد اخير نشان داده اند که محيط و عوامل ژنتيکي نقش محوري در ديابت و عوارض مرتبط با آن دارند. به طور مشخص نقش مهم سايتوکاين ها را نيز در پاتوژنز نوروپاتي نيز نشان داده شده است. مطالعات نشان داد که پلي مورفيسم در IP-10 بر بيان بيماري تاثير گذار است. اين مطالعه به منظور يافتن اينکه آيا اگر ارتباط بين CXCL10 (IP-10) و نوع پلي مورفيسم -1443 (A>G) که در بيمارن ديابت تيپ 2 وجود دارد انجام شده است. ما همچنين به منظور بررسي و مقايسه سطح IP-10 در حال گردش در بيمارن ديابت تيپ 2 و گروه شاهد سالم پرداختيم.
مواد و روش ها: نمونه خون محيطي از 100 بيمار مبتلا به ديابت نوع 2 و 150 نفر سالم در گروه شاهد جمع آوري شد.
DNA استخراج شد و پلي مورفيسم هاي با PCR-RFLP مورد آزمون قرار گرفت. به موازات تجزيه و تحليل چند ريختي با استفاده از الايزا در سطح IP-10 در حال گردش سطح اندازه گيري شد.
نتايج: نتايج به ما بالابردن سطح سرمي
CXCL10 (IP-10) در نوع بيماران ديابتي تيپ 2 نسبت به گروه شاهد را نشان داد. اين سطح بالا نشان داد که پلي مورفيسم ژن -1443 براي CXCL10 (IP-10) تاثيري ندارد.
بحث و نتيجه گيري: افزايش سطح
CXCL10 (IP-10) نامربوط به پروموتر پلي مورفيسم است و ساير عوامل ممکن است در بهبود اين کموکين در بيمارن مبتلا به ديابت تيپ 2 نقش داشته باشند.

 
کلید واژه: IP-10، ديابت تيپ 2، پلي مورفيسم
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 62  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی