نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات مایع زجاجیه بر سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق شده از مغز استخوان

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: محسني كوچصفهاني هما,نبيوني محمد,دلاويز حمداله,بهره بر خديجه,غيبي پريسا,اسلامي نسيم
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: سلول هاي بنيادي، سلو ل هاي تمايز نيافته اي هستند که توانايي تبديل و تمايز به انواع مختلف سلول ها را دارند. مغز استخوان منبع اصلي دو نوع از اين سلولها به نام سلولهاي بنيادي خونساز و سلول هاي بنيادي مزانشيمي مي باشد. سلول هاي بنيادي مزانشيمي، سلول هاي چند تواني هستند که توانايي تمايز به چندين دودمان سلولي مزودرمي نظير سلول هاي چربي، استخواني و کبدي را دارند. سلولهاي بنيادي مزانشيمي براي اولين بار توسط فريدن استاين (Friedenstein) و همکاران از مغز استخوان جدا شد.
زجاجيه شامل فاکتورهاي رشد فيبروبلاستي (FGF) از جمله FGF-1 و FGF-2 مي باشد که باعث القاي و تمايز عدسي و بيان ژن هاي کريستالين، طويل شدن و تخصص يابي ساختاري در سلولهاي فيبري مي گردند. عمده ترين پروتئين هاي سلول هاي فيبر عدسي، کريستالين مي باشد، که به دوگروه عمده a و gb تقسيم مي شوند. اين پروتئين ها 90 درصد در آب محلول بوده و چنانچه به طور يکنواخت در عدسي توزيع شوند باعث ايجاد خاصيت شفاف بودن و انکساري عدسي مي گردند. آلفا-کريستالين شامل a A-crystalline و a B-crystalline مي باشد، که a B-crystalline در پلاک عدسي چشم موش در مرحله E9.5 و a A-crystallin در مرحله E10 تا E10.5 درحباب عدسي قابل تشخيص هستند.
روش ها: مغز استخوان از استخوان هاي ران و درشت ني موشهاي NMRI جدا و در فلاسک هاي 25 سانتيمتر مربعي کشت شد. بنيادي بودن اين سلولها را با مارکر oct4 به روش ايمونوسيتو شيمي مورد بررسي قرار گرفت. سلولهاي مزانشيمي بر اساس خاصيت چسبندگي شان به کف فلاسک مي چسبند، اما سلولهاي خونساز با تعويض محيط کشت حذف مي شوند. در دو گروه تجربي سلول هاي مزانشيمي با حجم هاي 1:1 و  1:3مايع زجاجيه و DMEM همراه با مکمل ها کشت داده شدند.
يافته ها: در کشت اوليه، جمعيت سلولي هتروژن بود و سلولها پهن، دوکي و چند وجهي بودند. در پاساژهاي بالاتر تعداد سلولهاي دوکي شکل افزايس يافت، به طوري که در پاساژ سوم بيشتر سلولها دوکي شکل بودند. بررسي هاي مورفولوژي نشان داد که اکثر سلول هاي گروه هاي تجربي از لحاظ شکل ظاهري نسبت به سلولهاي گروه کنترل کشيده تر و به صورت موضعي به موازات هم آرايش يافتند و نيز در داخل هسته آنها تعداد هستک ها زياد شده است، که اين با مورفولوژي سلولهاي فيبر عدسي مطابقت مي کند.

بحث و نتيجه گيري: بر اساس يافته هاي اين تحقيق تا اين مرحله مي توان نتيجه گرفتيم که سلول هاي بنيادي مزانشيمي مشتق شده از مغز استخوان در اثر تيمار با زجاجيه به سلولهاي فيبر عدسي تمايز مي يابند.

 
کلید واژه: مغز استخوان، سلول هاي بنيادي مزانشيمي، زجاجيه، سلول هاي فيبرعدسي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 82  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی