نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

جداسازی سلولهای بنیادی پرتوان از مایع آمنیوتیک

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: محمودي نياميمند مريم,سليماني مسعود,نوروزي نيا مهرداد
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: سلول هاي بنيادي مايع آمنيوتيک که در مقايسه با سلول هاي بنيادي جنيني محدوديت اخلاقي کمتري نيز دارند، قدرت بازسازي (self-renewal) زيادي داشته و مي توانند به سلول هاي تخصصي از هر سه لايه جنيني تمايز يابند بدون اينکه محدوديت اخلاقي داشته و حداقل احتمال خطر براي ايجاد سرطان و ايمونوژنيتي پائيني دارند. به همين دلايل اين سلول ها به عنوان منبع سلولي براي استفاده درماني در آينده بسيار مورد توجه هستند. هدف از اين تحقيق جداسازي سلول هاي بنيادي و تعيين ماهيت آنها بود.
روش ها: نمونه هاي مايع آمنيوتيک بعد از انجام آمنيوسنتز که براي تشخيص قبل از تولد صورت مي گرفت و با دريافت رضايت نامه تهيه شد. بعد از انجام سانتريفوژ، سلول ها در محيط
DMEM که حاوي  %20 FBSبود کشت داده شد. بعد از دو هفته کلون هاي سلولي تشخيص داده شده و پس از پاساژ، به سلول هاي چربي و استخواني تمايز داده شد.
در ادامه با انجام فلوسايتومتري بر روي مارکرهاي مزانشيمال نظير
CD44, CD45, CD90, CD166 و مارکر پرتواني سلول ها يعني Oct-4 سلول ها را مشخص کرديم.
يافته ها: سلول هاي بنيادي که از مايع آمنيوتيک جدا گرديد مارکرهاي مربوط به سلول هاي بنيادي بالغ و جنيني را بيان مي کرد. از نظر فنوتيپي اين سلول ها مورفولوژي دوکي شکل با هسته بزرگ را نشان دادند و پس از القاء تمايز، بيان مارکر سلول هاي استخوان و چربي را که نشان دهنده تمايزپذيري آنها بود را نشان دادند. بيان اين مارکرها به وسيله تکنيک هاي ايمونوسيتوشيمي و
RT-PCR تائيد گرديد. علاوه بر اين سلول ها بيان مارکر Oct-4 را که جزء مارکر سلولهاي پرتوان است را نشان دادند.
بحث و نتيجه گيري: سلول هاي بنيادي مشتق از مايع آمنيوتيک توانائي تمايز به سلول هاي چربي و استخوان را در شرايط کشت اختصاصي دارند. قدرت تمايز اين سلول ها به رده هاي سلول مختلف امکان استفاده از آن را در پيوند سلول و پزشکي ترميم را فرآهم مي آورد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 266  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی