نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثر زجاجیه خرگوش در تکثیر سلول های NT2) NTERA2) تمایز یافته انسانی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: رضاييان زهره,بهرامي احمدرضا,مقدم متين مريم,هاشم زاده محمدرضا,طبسي نفيسه السادات
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: زجاجيه (vitreous humor) ژل شفافي است كه فاصله بين عدسي و شبكيه را در كره چشم انسان و ساير مهره داران پر مي كند، در واقع توده ژلاتينه بي رنگي است كه به وسيله سلول هاي معيني در شبكيه توليد مي شود. چگالي آن دو تا چهار برابر آب خالص است. زجاجيه حاوي آب، اسيد هيالورونيك، كلاژن، ويتامين C و مواد معدني است. به عبارت ديگر 99% وزنش را آب، 0.9% نمك ها و 0.1% پروتئين و پلي ساكاريدي باردار تشكيل مي دهد. سلول هاي NT2 يك لاين از سلول هاي بنيادي شبه جنيني هستند كه ويژگي هايي مانند پر توان بودن و خود نوسازي را دارا هستند. امروزه اثر اسيد هيالورونيك در تكثير و مهاجرت سلولي و در فرآيند ترميم زخم ثابت شده است.
روش ها: در اين آزمايش دو فلاسك T25 حاوي سلول هاي NT2 انتخاب شد و يكي از آنها با رتينوئيك اسيد 5-10 مولار با غلظت 1:1000 به مدت 4 روز تيمار شد، سپس پاساژ داده شد و به يكي از دو فلاسك حاصله، زجاجيه خرگوش سفيد نژاد نيوزلندي به مقدار 375 ميكروليتر در 5 ميلي ليتر (7.5%) اضافه شد و پس از 4 روز سلول ها در پليت هاي شش خانه كشت شد. سلول هاي NT2 به عنوان كنترل و سلول هاي تيمار شده با رتينوئيك اسيد (بدون تيمار با زجاجيه) نيز همزمان در پليت هاي شش خانه اي كشت داده شدند. سلول ها در فواصل زماني سه، شش و نه روز پس از كشت با استفاده از لام نئوبار شمارش شدند.
يافته ها: نتايج نشان دادند كه تعداد سلول هاي تيمار شده با رتينوئيك اسيد نسبت به سلول هاي NT2 کنترل كمتر بودند و تعداد سلول هايي كه پس از تيمار با رتينوئيك اسيد با زجاجيه تيمار شده بودند، نسبت به سلول هايي كه به تنهايي با رتينوئيك اسيد تيمار شده بود، افزايش يافته بودند.
بحث و نتيجه گيري: از آنجايي كه زجاجيه حاوي اسيد هيالورونيك است و نقش اسيد هيالورونيك در تكثير سلول ها مشخص شده است، بنابراين مي توان نتيجه گرفت زجاجيه به دليل وجود موادي مانند اسيد هيالورونيك در افزايش تكثير سلول هاي NT2 تمايز يافته، موثر است.

 
کلید واژه: زجاجيه، تکثير، NT2
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 62  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی