نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات تمایزی مایع زجاجیه بر سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق شده از بافت چربی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: محسني كوچصفهاني هما,نبيوني محمد,غيبي پريسا,بهره بر خديجه,اسلامي نسيم
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: سلول هاي بنيادي مزانشيمي در بافت هاي بالغ، سلول هاي چند تواني هستند که توانايي خود تجديدي و تمايز به انواع مختلف دودمان سلولي را دارا هستند. يکي از منابع سلول هاي مزانشيمي بنيادي چند توان، بافت چربي است که جداسازي و تهيه آن در کارهاي کلينيکي از منابع ديگر مقرون به صرفه تر است. احتمال مي رود که سلول هاي بنيادي اين بافت تحت القا فاکتورهاي موجود در مايع زجاجيه به سمت فيبري شدن پيش روي کنند. مايع زجاجيه حاوي فاکتورهاي رشد فيبروبلاستي (FGF) از جمله FGF-1 و FGF-2 است که باعث القا و تمايز عدسي و بيان ژنهاي کريستالين، طويل شدن و تخصص يابي ساختاري در سلولهاي فيبري مي گردند. با اجماع پروتئين هاي کريستالين، سلول هاي فيبري عدسي، هسته و ساير اندامکها را از دست داده و شفاف مي گردند و خاصيت انکساري عدسي را ايجاد ميکنند.
روش ها: براي جداسازي سلول هاي چربي، بافت مربوطه را از چربي ناحيه کشاله ران موش NMRI جدا کرده و پس از قطعه قطعه کردن تکه هاي چربي به قسمت هاي دو ميليمتري آن ها را تحت تاثير آنزيم کلاژناز قرار داده و پس از سانترفيوژ، pellet در فلاسک هاي 25 سانتي متر مربعي کشت داده شد. براي شناسايي بنيادي بودن سلول ها، از مارکر oct-4 با روش ايمونوسيتوشيمي استفاده گرديد. سپس سلول هاي سه بار پاساژ داده شده تحت القا زجاجيه چشم قرار گرفتند که اين تحقيق با درصدهاي مختلف زجاجيه به همراه محيط کشت DMEM و مکمل هاي ديگر به مدت 14 روز انجام گرديد.
يافته ها: چسبندگي اين سلول ها به کف فلاسک نشان دهنده مزانشيمي بودن آنها است و پاسخ مثبت سلول هاي چربي موشي نسبت به مارکر oct-4 نشان دهنده بنيادي بودن اين سلول ها مي باشد. بررسي هاي مورفولوژيکي نشان داد که اکثر سلول هاي گروه هاي تجربي از لحاظ شکل ظاهري نسبت به سلول هاي گروه کنترل کشيده تر و به صورت موضعي به موازات هم آرايش يافتند و نيز در داخل هسته آنها تعداد هستک ها افزايش يافت.
بحث و نتيجه گيري: بر اساس يافته هاي اين تحقيق تا اينجا مي توان نتيجه گرفت که بر اساس مورفولوژي بدست آمده سلول هاي بنيادي مزانشيمي مشتق شده از بافت چربي در اثر تيمار با زجاجيه به سلولهاي فيبر عدسي تمايز مي يابند.

 
کلید واژه: بافت چربي، سلول هاي بنيادي مزانشيمي، سلول هاي فيبري عدسي، کريستالين
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 80  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی