برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

کاربرد سلول های بنیادی در ترمیم ناهنجاری شکاف لب و کام

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: جهان بين آرزو,راشد روزبه
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

شکاف لب و کام يکي از شايعترين نواقص مادرزادي است که شيوعي معادل يک در 700 تولد زنده دارد. اين ناهنجاري مادرزادي بعلت اختلال در جوش خوردن زوائد جنيني صورت ايجاد مي شود. پيچيدگي بافتهاي تشکيل دهنده در صورت سبب شده که جراحان مشکلات عديده اي در درمان اين بيماران داشته باشند. در صورت نياز به گرفت، ايلياک و کرانيوم شايعترين مناطق اهداء کننده هستند ولي علاوه بر اينکه نياز به بيهوشي عمومي جهت برداشت استخوان وجود دارد، مي تواند عوارضي همچون دردهاي طولاني مدت و اختلالات عصبي را به همراه داشته باشد.
با ابداع روشهاي مهندسي بافت و پيشرفت در روشهاي استخراج سلولهاي بنيادي، جايگزين هايي مناسب تر براي روش تهاجمي گرافت در درمان شکاف کام و لب ايجاد شده است.
سلولهاي بنيادي مي توانند از خون بند ناف نوزاد، مغز استخوان، بافت چربي، پالپ دندانهاي شيري و دندانهاي عقل استخراج شوند. در اين ميان، سلولهاي بنيادي خون بند ناف احتمال کمتري از سلولهاي بنيادي مغز استخوان دارد که منجر به مرگ و يا پس زدن شوند. زمان انتظار براي استخراج سلولهاي بنيادي از يک واحد خون بند ناف بطور متوسط کوتاهتر است. جمع آوري خون بندناف بدون درد است و عوارض جانبي ندارد ضمن اين که در بيماران مبتلا به شکاف مي توان آن را بلافاصله پس از تولد جمع آوري و براي خود بيمار استفاده کرد. از طرفي استفاده از سلولهاي بنيادي دندانهاي شيري يا دندانهاي عقل، تهاجمي نيست و مي تواند در بيماران در سنين بالاتر نيز استفاده گردد. هدف از اين مقاله مروري، بررسي کاربرد انواع سلولهاي بنيادي در درمان شکاف کام مي باشد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 238  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی