برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

درمان زخم های وسیع سوختگی با استفاده از ورقه های اپی تلیال کشت شده اتولوگ (CEA)

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: موفق جبرائيل,آموزگار محمدحسن,جعفري محمودرضا,طباطبايي سيدعباس
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: هنگامي که بخش بزرگي از پوست متحمل آسيب يا جراحت تمام ضخامت از جمله سوختگي مي شود، روش رايج جراحي، شامل برداشتن ضايعات و پيوند گرافت هاي پوستي اتولوگ مي باشد. در بعضي از موارد، سوختگي ها وسيع بوده و محل هاي برداشت گرافت، محدود مي باشد، به طوري که درمان به روش جراحي را مشکل مي سازد. در اين قبيل موارد، لازم است که جانشين هايي به جاي گرافت هاي پوستي اتولوگ با ضخامت نسبي، تامين شود. پيشرفت هاي اخير در مهندسي بافت، بر ابداع جانشين هاي طبيعي پوست متمرکز شده است. زخم هاي سوختگي درجه 3 وسيع را مي توان با استفاده از پيوند کراتينوسيت هاي اتولوگ کشت شده پوشش داد. هدف ما در اين تحقيق، کشت و افزايش کراتينوسيت هاي اتولوگ انسان از نمونه کوچکي از پوست به منظور توليد سطح وسيعي از ورقه هاي اپي تليالي اتولوگ کشت شده (CEA) و پيوند آنها به زخم هاي سوختگي وسيع بود.
روش ها: کراتينوسيت ها با استفاده از هضم آنزيمي از يک نمونه کوچک بيوپسي پوست (به ابعاد 2 × 2 سانتي متر مربع) جدا گرديد و در فلاسک هاي 75 سانتي متر مربعي کشت داده شد. کراتينوسيت هاي کانفلوئنت شده با استفاده از ديسپاز گريد 2، بصورت ورقه هاي يکپارچه از فلاسک هاي کشت جدا گرديد و بر روي گازهاي وازلينه استريل منتقل شد، بطوري که سطح بازال آن آزاد باشد. سپس اين ورقه ها بر روي زخم هاي که ضايعات آن تازه بريده و برداشته شده بود، پيوند گرديد. هفت روز پس از پيوند، گازهاي پشتيبان برداشته شد. ورقه هاي اپي تليال کشت شده از نظر هيستولوژيکي نيز مطالعه گرديد
.
نتايج: کراتينوسيت هاي کشت شده، تکثير يافته و پس از 8-10 روز کانفلوئنت شدند. ورقه هاي
CEA جدا شده، خيلي الاستيک بود و طي عمل جداسازي منقبض شده و اندازه آن کاهش يافت. بيست روز پس از انجام کشت، ورقه هاي CEA متشکل از 8-10 لايه سلول بوده و سطح تقريبي هر يک از آنها، 35-40 سانتي مترمربع بود. گيرش پيوند بسيار خوب بود. پي گيري نتايج، 30 روز پس از پيوند، نشان داد که پوست ايجاد شده انعطاف پذير و پايدار بوده و مي تواند در برابر تروما و عفونت مقاوم باشد.
نتيجه گيري: ورقه هاي
CEA پيوند شده، اپي درم طبيعي با ظاهر آرايشي خوب ايجاد نمودند. اين ورقه ها مي توانند جانشين خوبي براي وضعيت هايي که موجب از دست رفتن پوست مي شوند، محسوب گردند.

 
کلید واژه: کراتينوسيت ها، ورقه هاي اپي تليال کشت شده اتولوگ، CEA، سوختگي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 216  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی