برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

پيوند موي ترمينال کشت شده

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: شفيعيان سعيد*
 
 *دانشکده علوم پزشکي مشهد
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

با توجه به محدوديت در تعداد موهاي قابل انتقال و عوارضي مثل پيدايش اسکار که در پيوند مو به روش هاي متداول و مرسوم وجود دارد و نظر به پيشرفت هاي قابل توجه اخير در درمان هاي سلولي چند سالي است که تمرکز و توجه روي تکثير سلول هاي مو و انتقال آنها جهت افزايش تراکم موها بعنوان يک روش درماني است.
بيمار معرفي شده خانمي است 28 ساله که از حدود 9 سال پيش بطور پيشرونده اي دچار کاهش موها با الگوي مردانه شده که به کليه روش هاي درماني از جمله داروهاي سيستميک هورمونال پاسخي نشان نداده است. تست هاي آزمايشگاهي و بيوپسي تائيد کننده آلوپسي آندروژنيک بود
.
تعداد 21 عدد فوليکول مو از ناحيه اکسي پييتال با پانچ 1 و
1.5 و 2 ميلي متر برداشه شد. سلول هاي با قابليت تکثير ريشه مو به روش آنزيماتيک جداسازي و تکثير شدند و با تمايز سلولي موي ترمينال توليد گرديد. تعداد موهاي ماحصل کشت 27334 ريشه مو بود. پس از جداسازي آنزيماتيک و فيزيکي موها به محل هاي گيرنده که تقريبا شامل بيشتر نواحي سر بودند پيوند زده شدند.
جهت اطمينان از جلوگيري از عوارض احتمالي قبل و حين مراحل کشت و پس از انتقال بررسي مارکرهاي سلولي و ژنتيکي صورت پذيرفت
.
رشد مو از الگوي پيوند متداول پيروي نمود بدين معني که حدود
2.5 ماه پس از پيوند موها شروع به رشد کردند و در طي 12 ماه بعد کامل گرديدند. با پيگيري 30 ماهه علائمي از عوارض احتمالي و ريزش مشاهده نگرديد، و شاخص هاي وزني و تراکم موها و بيوپسي با ميزان نرمال برابري مي کردند.
در حال حاضر با توجه به پيچيدگي تکنيکي و نياز به پيگيري طولاني مدت مي توان از اين روش فقط بعنوان يک روش درماني تحقيقاتي نام برد که حداقل براي سال هاي طولاني نياز به کار و پيشرفت دارد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 88  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی