نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

قابلیت سلول های بنیادی در درمان بیماری های عصبی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: رضاييان زهره,بهرامي احمدرضا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

سلول درماني يک استراتژي جالب و موثر در درمان بيماري هاي عصبي است. تاکنون از سلول درماني در درمان بيماري هاي سيستم عصبي مانند پارکينسون، هانتينگتون، MS، آلزايمر، ALS، آسيب هاي نخاعي و آسيب هاي سيستم اعصاب محيطي استفاده شده است. در آزمايشات گوناگون سلول هاي بنيادي جنيني، سلول هاي بنيادي عصبي و سلول هاي بنيادي مزانشيمي و ساير سلول ها در درمان بيماري هاي عصبي به کار رفته است. مشخص شده که سلول هاي بنيادي جنيني از نظر توانايي تکثير و تمايز به انواع مختلف سلول ها و از جمله سلول هاي عصبي منحصر به فردند اما بايد توجه داشت که مانند يک شمشير دو لبه عمل مي کنند و اگر توانايي تکثير و تمايز آن کنترل نشود موجب تشکيل تومور خواهد شد. از طرفي طي پاساژهاي مختلف دچار تغييرات ژنتيکي و اپي ژنتيکي مي شوند و مساله پس زدن ايمني نيز وجود دارد. سلول هاي بنيادي عصبي از جمله سلول هاي بنيادي بالغ هستند که از نخاع و forebrain به دست مي آيند. اين سلول ها چند توان و با قابليت تمايز به نورون ها، اليگودندروسيت ها و آستروسيت ها هستند. سلول هاي بنيادي عصبي نسبت به سلول هاي بنيادي جنيني داراي مزيت ها و مشکلاتي هستند. در صورت استفاده از سلول هاي بنيادي عصبي، پس زدن ايمني و تغييرات ژنتيکي و اپي ژنتيکي رخ نمي دهد و به عنوان منبع مناسبي در سلول درماني در بيماري هاي عصبي مطرح مي شوند. به منظور درمان بيماري هاي نورودژنراتيو با کمک سلول هاي بنيادي عصبي دو استراتژي وجود دارد: 1) تمايز سلول هاي بنيادي عصبي پيوندي در پاسخ به هدايت موضعي در مغز 2) تمايز سلول هاي بنيادي عصبي قبل از پيوند و سپس انتقال به نواحي مورد نظر.
ساير سلول هاي بنيادي از جمله سلول هاي بنيادي مزانشيمي با اينکه قابليت تکثير و تمايز کمتري نسبت به سلول هاي بنيادي جنيني و سلول هاي بنيادي عصبي دارند اما از آنجايي که اتولوگ هستند توجه زيادي را به خود جلب کرده اند و در درمان تعدادي از بيماري هاي عصبي موثر بوده اند.
در نهايت اين که با وجود پيشرفت هاي زياد و قابل توجه در استفاده از سلول هاي بنيادي در درمان بيماري هاي عصبي در مدل هاي حيواني، بايد توجه داشت که قبل از سلول درماني در انسان بايد سلول هاي بنيادي و مسيرهاي تمايزشان به طور کامل شناسايي شود.

 
کلید واژه: سلول بنيادي، ناهنجاري هاي عصبي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 2705  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی