برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ارزیابی انرژی امواج دریاهای ایران و ساخت و تست یک مدل برای استخراج این انرژی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ذبيحيان فرشيد*
 
 *شرکت متن، بخش نيروگاه، تهران، ايران
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي برق
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  شرکت توانیر
زمان:  1383دوره 19
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

در اين مقاله ابتدا مروري بر تاريخچه استفاده از انرژي امواج درياها شده و سپس پتانسيل امواج درياهاي ايران مورد ارزيابي قرار گرفته است.
در ادامه اصول عملکرد روش هاي مختلف استفاده از انرژي امواج درياها و مزايا و معايب هر يک مورد مطالعه قرار گرفته و سپس با مقايسه بين اين روش ها، طرح مورد نظر انتخاب گرديده است.
در اين طرح يک شناور بر روي امواج قرار داده مي شود و هنگام عبور موج، شناور هم زمان با سطح آب دريا بالا و پايين مي رود، اين حرکت رفت و برگشتي شناور توسط يک مکانيزم به حرکت دوراني تبديل مي شود. البته با توجه به دو طرفه بودن حرکت شناور، مکانيزم طوري طراحي شده است که فقط در يک جهت قدرت را منتقل کرده و در جهت ديگر هرز بچرخد. حال با قرار دادن يک چرخ طيار مي توان يک حرکت پيوسته را در خروجي داشت که با انتقال اين حرکت به يک ژنراتور مي توان انرژي الکتريکي دريافت نمود.
براي انجام تست ها روي مدل، يک مخزن ساخته شد که در يک طرف آن موجساز قرار داشت. با توجه به بسته بودن مخزن، در آن امواج ايستاده توليد مي گرديد که با قرار دادن مبدل در محل شکم موج حداکثر انرژي آن قابل استفاده بود. براي تعيين راندمان مبدل هم از يک سنسور نيرو و يک سنسور شتاب استفاده گرديد تا انرژي دريافتي توسط شناور تعيين شود.

 
کلید واژه: انرژي تجديدپذير درياها، انرژي امواج، بدل انرژي امواج
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 156   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی