برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

پراکنش فرسايش آبکندي در شهرستان دره شهر (واقع در استان ايلام)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: وفاخواه مهدي,نورمحمدي فرهاد*
 
 *گروه مهندسي آبخيزداري، دانشکده منابع طبيعي، دانشگاه تربيت مدرس، نور، مازندران
 
عنوان همایش: همايش ملي علوم و مهندسي آبخيزداري ايران (مديريت پايدار بلاياي طبيعي)
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن آبخیزداری ایران
زمان:  1388دوره 5
 
 
چکیده: 

فرسايش آبکندي يکي از اشکال مهم تخريب خاک است که در اقليم هاي مختلف سبب تلفات زياد خاک و توليد رسوب فراوان مي شود. اين نوع فرسايش در کشور ما بيشتر در اراضي کشاورزي به وجود آمده و هر ساله باعث از بين رفتن مقدار زيادي از اراضي حاصلخيز کشاورزي و پر شدن سدها و مخازن مي شود.
در اين تحقيق با توجه به اهميت فرسايش آبکندي در شهرستان دره شهر واقع در استان ايلام و نيز نقش خصوصيات کاربري اراضي، شيب، اقليم و زمين شناسي در ايجاد فرسايش ارتباط نوع کاربري اراضي، شيب، زمين شناسي و اقليم با فرسايش آبکندي مورد بررسي قرار گرفت. رويهم اندازي نقشه پراکنش محدوده هاي آبکندي با نقشه هاي زمين شناسي، ارزيابي اراضي، کاربري اراضي و شيب نشان مي دهد که بيشتر آبکندهاي شهرستان در مناطق با شيب کمتر از 10 درصد واقع شده اند. اغلب آنها تثبيت نشده، فعال و در حال گسترش مي باشند. اين آبکندها عمدتا در مناطق ديمزار و بر روي سازندهاي تراس هاي کواترنر (
Qt2)، سنگ آهک ارژيلي و شيل آهکي (EK)، سازند آسماري، سنگ آهک با ميان لايه هاي شيل (Oma) و سازند گچساران (Mgs) شامل سنگ آهک ارژيلي, مارن- نمک، انيدريد واقع شده اند. همچنين بازديدهاي دقيق صحرايي از محدوده انتخابي نشان داد که شکل مقطع عرضي بيشتر آبکندها U شکل مي باشد.

 
کلید واژه: فرسايش آبکندي، پراکنش، پهنه بندي، دره شهر، استان ايلام
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 73   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی