برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تهيه نقشه فرسايش حوزه قره چاي همدان با هدف جامع نگري در مديريت حوزه هاي آبخيز

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: سمايي حميدرضا*,كرمي نور محمد,آرتيماني محمدمهدي
 
 *
 
عنوان همایش: همايش ملي علوم و مهندسي آبخيزداري ايران (مديريت پايدار بلاياي طبيعي)
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن آبخیزداری ایران
زمان:  1388دوره 5
 
 
چکیده: 

فرسايش خاک عاملي است که وجود آب و خاک را به خطر مي اندازد و همواره براي از بين بردن آنها عمل مي کند. امروزه فرسايش در بيشتر حوزه هاي کشور از نوع تشديدي است. در حال حاضر دو نوع فرسايش در کشور مشاهده مي شود که شامل فرسايش آبي و بادي است. نظر به خساراتي که فرسايش ايجاد مي کند انجام مطالعات جامع در جهت شناسائي انواع آن و ارائه راهکارهاي مناسب به منظور کنترل آن در حوزه هاي آبخيز کشور ضروري به نظر مي رسد. پژوهش حاضر نيز براي شناسائي انواع فرسايش و شدت آنها در جهت مديريت جامع حوزه آبخيز با استفاده از تصاوير ماهواره اي و سيستم اطلاعات جغرافيايي انجام گرفت.
پژوهش انجام شده در حوزه آبخيز قره چاي استان همدان (بر اساس مرز تماب) انجام گرفت. حوزه آبخيز قره چاي با وسعتي در حدود 1156827 هکتار در موقعيت جغرافيايي
24 07 47 تا 50 27 49 طول شرقي و 31 20 34 تا 22 38 35 عرض شمالي واقع شده است. جهت تهيه نقشه مورد مطالعه با استفاده از تصاوير ماهواره اي و استفاده از هاردکپي انها مرز واحدها با تفسير چشمي که بر اساس تغيير رنگ حاصل شده، جدا و تفکيک شد و براي هر يک از واحدها يک کد اختصاص داده شد و پس از رقومي کردن، آن شماره به عنوان واحد کاري عمليات صحرائي تعيين گرديد. در مرحله صحرايي پس از تهيه نقشه واحدهاي کاري (پلي گون ها) در حوزه و تعيين موقعيت هر واحد در تصاوير ماهواره اي پلي گون مورد نظر در محل شناسايي و براي هر واحد يک برگ فرم اطلاعات توصيفي تهيه شد. در مرحله بعد، نقشه تهيه شده در عمليات صحرائي با نقشه هاي تيپ اراضي، شيب و حساسيت سنگ تلفيق و نقشه نهائي تهيه گرديد.
با توجه به يافته هاي نهايي اين پژوهش نتيجه گيري شد که بخش هاي شمال شرق، شمال و جنوب غرب حوزه از شدت فرسايشي بيشتري نسبت به ساير نقاط برخوردار بوده و در تهيه طرح هاي کنترل فرسايش و حفاظت خاک در اولويت برنامه ريزي قرار دارد و ساير نقاط فرسايشي حوزه در طبقه بندي و برنامه ريزي در رتبه بعدي قرار مي گيرد.

 
کلید واژه: فرسايش، حوزه آبخيز، سيستم اطلاعات جغرافيائي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 89   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی