برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

گزارش تجربه و کارکرد مدیریت ارجاع و انجام خدمات دندانپزشکی پیشگیری در مراکز دولتی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: موسوي سيده سميه*,چهارلنگي زاده فريبا,ساعي محمدعلي,ترك زاده حميد,رضاعلي محمدباقر,سخنوري فاطمه
 
 *مرکز بهداشت شماره يک اصفهان
 
عنوان همایش: همايش تجارت و كاركردهاي مطلوب نظام مراقبت هاي اوليه بهداشتي
نوع همایش:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
حامی:  دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی
زمان:  1391دوره 2
 
چکیده: 

بر اساس نتايج حاصل از پايش کودکان بدو ورود به دبستان در سال 1390 مي توان نتيجه گرفت که ارائه خدمات دندانپزشکي پيشگيري براي گروه هدف در مراکز دندانپزشکي در اولويت کمتري قرار دارد و اين گروه يا در خصوص اين خدمات اطلاع کافي ندارند يا اين خدمات را دريافت نکرده اند. به جهت افزايش ارائه خدمات پيشگيري (فيشور سيلانت و فلورايد تراپي) براي گروه سني 6-3 سال و 12-6 سال هماهنگي هايي با واحد سلامت دهان و دندان استان اصفهان صورت گرفت و مقرر گرديد در يکي از مراکز تحت پوشش اين خدمات با هزينه کمتر و با مديريت ارجاع از مدارس و ساير مراکز بهداشت انجام شود و علاوه بر آن دوره هاي آموزشي در اين خصوص براي والدين برگزار گردد و پس از بررسي هزينه هاي تحميلي طي اجراي اين طرح انجام خدمات به صورت گسترده در سطح استان انجام پذيرد.
با توجه به آمار به دست آمده از طرح پايش کودکان بدو ورود به دبستان در سال 1390 که نشان دهنده شيوع 85 درصدي پوسيدگي در کودکان بود اين دغدغه بوجود آمد که علاوه بر درمان پوسيدگي مي بايد از بروز آن نيز پيشگيري نمود. سلامت دهان و دندان جنبه بسيار مهمي از سلامت کلي فرد است. دانش آموزي که دندان درد يا مشکل مرتبط با آن دارد نمي تواند همانند دانش آموز سالم درس را فراگيرد و فردي که داراي تجربه هاي متعدد اينچنيني باشد دچار افت تحصيلي ميشود.
فيشور سيلانت يعني: پوشاندن شيارهاي دندان. سيلانت ها موادي هستند که به صورت يک لايه نازک درون شيارهاي سطح جونده دندان هاي آسياي دائمي قرار مي گيرند و به کمک آنها اين شيارها صاف مي شوند. با صاف شدن شيارهاي دندان، از گير کردن مواد غذايي بين اين دندان ها کاسته شده و احتمال پوسيدگي آنها کاهش مي يابد.

فلورايد ماده اي است که باعث پيشگيري از پوسيدگي دندان ميشود. بهترين راه رسيدن فلورايد کافي به بدن، نوشيدن آب حاوي فلورايد است. اما از آنجا که در کشور ما امکان تنظيم ميزان دقيق فلورايد آب وجود ندارد اکثر نواحي فاقد ميزان مناسب فلورايد هستند علاوه بر آن فلورايد را به روش موضعي نيز ميتوان دريافت نمود که در اين مرحله دندانپزشک محلول، ژل يا وارنيش هاي تغليظ شده فلورايد را بر اساس ريسک و شدت پوسيدگي بکار مي برد. فلورايد تراپي حرفه اي در افراد فاقد پوسيدگي و يا داراي پوسيدگي خفيف، هر 6 ماه يکبار انجام شده و در پوسيدگيهاي متوسط و شديد، فواصل مصرف آن کمتر مي باشد بر اساس تحقيقات انجام فلورايد تراپي بين 30 تا60 درصد باعث کاهش پوسيدگي مي شود.
با توجه به اينکه کودکان زير سن دبستان و دانش آموزان مقطع ابتدايي تحت پوشش مرکز بهداشت شماره يک اصفهان 54302 نفر ميباشد. ما تصميم گرفتيم با آموزش والدين، مديريت ارجاع دانش آموزان و ارائه خدمات پيشگيري با هزينه کمتر در يکي از مراکز دولتي از بروز پوسيدگي در اين گروه پيشگيري نماييم. هدف از اجراي اين طرح بهبود ارائه خدمات پيشگيري و ايجاد فرهنگ پيشگيري در حوزه دهان و دندان بود که آمار به دست آمده طي 5 ماه گذشته و مقايسه آن با 6 ماه اول سال 1390 گوياي اين مساله ميباشد. قابل ذکر است اين آمار به بيش از 2 برابر افزايش يافته است. طرح مذکور همچنان در حال اجراست.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 76  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی