برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تبیین جدیدی برای تمرکز و عدم تمرکز در ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: گويا زهرا,قدكسازخسروشاهي ليلا
 
 
 
عنوان همایش: همايش تمركز و عدم تمركز در فرآيند برنامه ريزي درسي
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن مطالعات برنامه درسی
زمان:  1384دوره -
 
چکیده: 

نتايج سومين مطالعه بين المللي رياضيات و علوم (TIMSS) نشان داد که در مجموع، عملکرد دانش آموزان کشورهايي با نظام آموزشي متمرکز، بهتر از عملکرد دانش آموزان کشورهايي است که نظام آموزشي غير متمرکز دارند (لاکهيد). اين واقعيت از جنبه هاي مختلف داراي اهميت است. به خصوص اين که در کشورهايي مانند ايران که داراي نظام متمرکز آموزشي و به تبع آن نظام متمرکز برنامه ريزي درسي هستند، تمايل چشمگيري به سمت عدم تمرکز وجود دارد. اين در حالي است که در ايران، يک تصور عمومي به وجود آمده است که سهم عمده اي از ناکارآمدي نظام آموزشي و عملکرد نامطلوب دانش آموزان را ناشي از تمرکز نظام آموزشي مي داند.
به نظر مي رسد که چنين تصوري در کشورهاي ديگر نيز وجود داشته باشد، زيرا به گفته تموکنگ (2004)، در حال حاضر براي بسياري از کشورها رفتن به سمت عدم تمرکز يک مد است و آن کشورها فکر مي کنند که تمرکززدايي کاري است مدرن که بايد انجام شود. اما بايد توجه کرد که عدم تمرکز، يک اکسير جادويي نيست و مشکلات و مسايل خاص خود را به همراه خواهد داشت.
اين مقاله ابتدا به بحث راجع به اهداف تمرکززدايي و سطوح عدم تمرکز و انواع عدم تمرکز آموزشي مي پردازد و سپس با بيان تجربه آموزشي اخيري که در ايالات متحده در رابطه با برنامه درسي رياضي رخ داده است، زمينه هاي سياسي وقوع عدم تمرکز را مرور نموده و در نهايت به يک جمع بندي مي رسد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 113   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی