برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

برنامه درسی مبتنی بر وب: گامی به سوی تمرکز زدایی یا تشدید تمرکز در نظام برنامه ریزی درسی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: سراجي فرهاد*
 
 *دانشگاه تربيت معلم تهران
 
عنوان همایش: همايش تمركز و عدم تمركز در فرآيند برنامه ريزي درسي
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن مطالعات برنامه درسی
زمان:  1384دوره -
 
چکیده: 

گسترش محيط هاي مجازي و الکترونيکي در تمام ابعاد زندگي انسان تغييرات اساسي به بار آورده است. به کارگيري فناوري هاي جديد در عرصه آموزش وپرورش به طور اعم و برنامه درسي به طور اخص، ميتواند تغييرات عمده اي در ماهيت يادگيري هاي دانش آموزان به وجود آورد و استفاده بهينه از ظرفيت هاي اين فناوري ها به يادگيري ها وسعت و غناي خاصي مي بخشد.
(1) ويژگي هاي مهم اين محيط عبارتست از: الف ) ظرفيت انعطاف پذيري براي تغيير زمان و مکان تجربه تربيتي. ب) تهيه و توليد محتوا در شکل هاي مختلف چندرسانه اي، ديداري، متني و شنيداري، که به يادگيرنده اجازه مي دهد متناسب با ويژگي هاي شخصي خود از يک يا چند شکل محتوا بهره گيرد. ج) ظرفيت براي دسترسي به محتواهاي گوناگون در موضوعات متعدد، محتواهايي که توسط برنامه ريزان،پژوهشگران، معلمان و دانش آموزان توليد مي شود. د) ظرفيت برقراري ارتباط و تعامل بين انسان و ماشين در شکل هاي مختلف: متن، گفتگو، ديداري و شنيداري (2) تسهيل و تسريع در بازبيني و برقراري ابر لينکها، تسهيل شکل هاي تعامل معلم و دانش آموز از ويژگي هاي ديگر آن است.
در مقابل اين گونه ويژگي ها، برنامه هاي درسي «برنامه هاي درسي مقاوم در برابر زمينه » قرار دارند که غالبا مولد نظام هاي برنامه ريز درسي متمرکز مي باشند. بر اين اساس، براي غنا و عمق بخشيدن به تجربه يادگيري دانش آموزان، استفاده از وب در برنامه درسي امري اساسي است که قابليت توجه به تفاوت هاي فردي، پرورش قوه خلاقيت، و ملاحظه ويژگي هاي بومي و محلي را داراست.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 73   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی