برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

آمادگي اعضاي هيات علمي براي پذيرش برنامه ريزي درسي غير متمرکز در آموزش عالي ايران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: زين الديني ميمندي زهرا*,موسي پور نعمت اله,جوادي يداله
 
 *
 
عنوان همایش: همايش تمركز و عدم تمركز در فرآيند برنامه ريزي درسي
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی: انجمن مطالعات برنامه درسی
زمان:  1384دوره -
 
 
چکیده: 

لوي اعتقاد دارد نظام هاي آموزشي جهان سوم به منظور تحکيم بخشيدن به هويت ملي و وحدت کشور که به نظر آن ها از طريق برنامه ريزي متمرکز به دست مي آيد، اکثرا تصميم به داير نمودن مراکز ملي برنامه ريزي درسي براي تدوين يک برنامه درسي ملي گرفته اند و بنابراين، استقلال موسسات آموزشي از ديدگاه ايشان در اولويت نمي باشد. اما بعدها کشورهاي در حال توسعه اي که در تهيه برنامه درسي موفق شده بودند و آنهايي که موفق نشده بودند، به مطلوبيت برنامه ريزي درسي در سطح منطقه اي، محلي و موسسات آموزشي پي بردند.
در بررسي تاريخ آموزش عالي نوين ايران، از لحاظ امور آموزشي و درسي، 1346-1313 سيستم غير متمرکز، 1346-1359 سيستم نيمه متمرکز و 1378-1359 سيستم متمرکز را به خود اختصاص مي دهد. اما حرکت از برنامه ريزي متمرکز به سمت غير متمرکز در آموزش عالي با توجه به شرايط و الزاماتي که از ديدگاه صاحب نظران در آموزش عالي جلوه گر هستند، آغاز شده است. آيين نامه پيشنهادي سال 1378 از آن جمله است که يکي از اهداف آن نهادينه کردن برنامه ريزي درسي در دانشگاه ها مي باشد
.
آيين نامه پيشنهادي سال 1378 با عنوان واگذاري اختيارات برنامه ريزي درسي به دانشگاه ها، در نهايت در سال 1379 به تصويب رسيد. در پژوهشي که در دانشگاه شهيد باهنر صورت گرفت، اعضاي هيات علمي اين آيين نامه را تا حدي قابل اجرا دانسته اند.
نهادينه کردن برنامه ريزي درسي در دانشگاه ها، مطمئنا در گرو فراهم سازي بستر فرهنگي لازم در اين خصوص مي باشد و دقت نظر خاصي را در زمينه عناصر و اجزاي سيستم آموزشي و تاثير يکايک آنها بر برنامه ريزي مطلوب به شيوه غير متمرکز و مختص هر دانشگاه مي طلبد. در سيستم غير متمرکز دانشگاهي، لزوم مشارکت و فعاليت اعضاي هيات علمي در فرايند توليد برنامه درسي و برنامه ريزي درسي دانشگاهي بيش از پيش احساس مي شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
بازدید یکساله 109   pdf-file
 
tabligh

moavenatelmi
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی