برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

آمایش سرزمین از نگاه مدیریت محیط زیست

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: زارع رامين*,محرم نژاد ناصر,خاقاني شهاب
 
 *
 
عنوان همایش: همايش ملي انسان، محيط زيست و توسعه پايدار
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
زمان:  1388دوره -
 
چکیده: 

آمايش سرزمين علم و دانش سازماندهي منطق و عقلاني جنبه هاي اقتصادي، اجتماعي ،فرهنگي حفاظت و توسعه محيط زيست است. الگوي نامناسب استفاده از سرزمين و تغييرات شديد در کاربري زمين باعث پيدايش بحرانهاي زيست محيطي گرديد که با خروج از مدار توسعه پايدار، فعاليت هاي توليدي نه تنها نسلهاي آينده بلکه نسل فعلي را نيز به دشت تحت تاثير قرار خواهد داد.
هدف اساسي آمايش سرزمين حداقل تا آنجا که به مديريت محيط زيست مربوط مي شود توسعه مناطق و روابط متقابل دروني و بروني آنها استفاده معقول از منابع ارزشمندسازي ميراث انسان ساخت (محيط زيست انساني) و غيرساخته (محيط زيست طبيعي)، ترميم و تقويت محيط زيست با استفاده از روش ها و تکنيک هاي مناسب است. توجه به برنامه ريزي منطقه اي در ايران نيز همزمان با شروع آن در فرانسه و بعد از جنگ جهاني دوم و تقريبا با اهدافي مشابه آغاز شد. تدوين "ضوابط ملي آمايش سرزمين" و "سند ملي آمايش سرزمين" نقاط عطفي در برنامه ريزي ملي هستند که مي توانند مديريت محيط زيست را تحت تاثي قرار دهنده و در اين مقاله مورد توجه قرار گرفته است
. نگاه آمايشي به توسعه ملي و مديريت محيط زيست و بيان نمونه هايي از مشکلات مديريت محيط زيست کشور از نگاه آمايش سرزمين نظير تضاد در قوانين و مقررات از ديگر نکاتي است که در اين مقاله مورد بررسي قرار گرفته اند.

 
کلید واژه: آمايش سرزمين، مديريت محيط زيست
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 455   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی