مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسي اثرات زيست محيطي احداث سد بر منابع بيولوژيک رودخانه هاي حوزه جنوبي درياي خزر (استان مازندران)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: وطن دوست صابر*,آل خورشيد مسعود
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد بابل، باشگاه پژوهشگران جوان
 
عنوان همایش: همايش ملي انسان، محيط زيست و توسعه پايدار
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
زمان:  1388دوره -
 
 
چکیده: 

با ازديار روزافزون جمعيت و افزايش تقاضاي استفاده از منابع آب، لزوم سرمايه گذاري و توسعه در بخش آب اجتناب ناپذير است. يکي از مهمترين راهکارهاي پاسخگويي به اين تقاضاها، احداث سدها بر روي رودخانه ها مي باشد.
رودهاي کشور به عنوان مهمترين زيست بومهاي آبي آبهاي داخلي زيستگاه جمعيت متنوعي از آبزيان به خصوص ماهيان مي باشند. در چند دهه گذشته فعاليت سدسازي در ايران و به تبع آن در استان مازندران روند چشمگيري داشته است، که نشان دهنده رشد صنعتي و توسعه کشور مي باشد، اما اين توسعه همزمان به عنوان خطري جدي رودررو با حيات و بقا بسياري از موجودات زنده (مخصوصا ماهيان) قرار گرفته است.
در استان مازندران هم اکنون 9 سد مخزني و 4 سدانحرافي و 3 سد تنظيمي لاستکي در حال بهره برداري بوده و تعداد 10 سد در دست مطالعه و احداث مي باشد.
احداث هر گونه سد، داراي اثرات زيست محيطي و اقتصادي اجتماعي متعددي مي باشد، که با توجه به تنوع زيستي قابل ملاحظه رودخانه هاي شمال کشور اثرات احداث اين سدها بر روي منابع بيولوژيک رودخانه ها، اهميت دوچنداني خواهد داشت.
مهم ترين اين اثرات عبارتند از: تغييرات حرارتي در رودخانه ها، از بين رفتن جايگاه تخم ريزي طبيعي ماهيان (در رودخانه هاي شمال به علت رود کوچ بودن اکثر ماهيان درياي خزر اين اثرات نمود بيشتري خواهد داشت)، از بين رفتن توان خود پالايي رودخانه، کاهش ارزش عناصر حيات زا به علت ته نشين شدن رسوبات در پشت سدها و عدم رشد کافي پلانکتون ها و بنتوزها در رودخانه ها که نقش مهمي در تغذيه ماهيان دارند.
در اين مقاله به ارزيابي اين اثرات بر روي منابع بيولوژيک در رودخانه استان مازندران پرداخته شده است.

 
کلید واژه: اثرات زيست محيطي، احداث سد، منابع بيولوژيک، رودخانه هاي حوزه جنوبي درياي خزر
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
بازدید یکساله 119   pdf-file
 
tabligh

moavenatelmi
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی