برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

کاهش آلودگی پساب خروجی کارخانه چوب و کاغذ بروش انعقاد الکتریکی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: يوسفي روح اله*,صادقي فر حسن,يوسفي ذبيح اله,خانجاني رحمت اله,حسين نياشوبي شقايق
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد قائمشهر
 
عنوان همایش: همايش ملي انسان، محيط زيست و توسعه پايدار
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
زمان:  1388دوره -
 
 
چکیده: 

در اين تحقيق حذف ليگنين، BOD و COD از پساب خروجي کارخانه چوب و کاغذ مازندران مورد بررسي قرار گرفت. نمونه پساب مورد آزمايش، از قسمت خروجي تصفيه خانه اين شرکت بعد از لاگون هوادهي و قبل از ته نشيني و تخليه در رودخانه تجن، تهيه گرديد.
روش بکار گرفته شده در اين تحقيق انعقاد الکتريکي (يکي از روشهاي الکتروشيميايي) مي باشد. صفحات آلومينيم، آهن و مس بعنوان الکترودهاي واکنش استفاده شدند و تاثير پارامترهاي دانسيته جريان هاي متنوع (1 تا 9 ميلي آمپر بر سانتي متر مربع) و زمان هاي الکتروليز متنوع (2، 4، 6، 8 و 10 دقيقه) بر روي حذف ليگنين،
BOD و COD از پساب خروجي کارخانه چوب و کاغذ مازندران مورد بررسي قرار گرفت. از آزمايشات انجام گرفته مشاهده گرديد که پس از زمان 8 دقيقه فرايند الکتروليز با دانسيته جريان 8 ميلي آمپر بر سانتيمتر مربع، غلظت 1 گرم بر ليتر از نمک سديم کلريد به عنوان الکتروليت کمکي و فاصله 2 سانتي متري الکترودها از هم، ميزان حذف ليگنين، BOD و COD به ترتيب با استفاده از الکترودهاي آلومينيوم برابر با %87، %84 و %86 با استفاده از الکترودهاي آهن برابر با %89، %86 و %81 و با استفاده از الکترودهاي مس برابر با %77، %76 و %73 بدست آمد.
نتايج حاصل نشان مي دهد که انعقاد الکتريکي روشي موثر و کم هزينه براي حذف آلودگي از پساب چوب و کاغذ مي باشد و همچنين با استفاده از الکترود آهن بيشترين حذف ليگنين و BOD و با استفاده از الکترود الومينيم بيشترين ميزان حذف COD حاصل گرديد.

 
کلید واژه: انعقاد الکتريکي، کاهش آلودگي، پساب کارخانه چوب و کاغذ
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 198   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی