نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

برنامه ریزی در رابطه با دفع پسماندها برای بهبود کیفیت محیط زیست شهری

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: لطفي حيدر,شفقتي مهدي,وزيرپور شب بو*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد علوم و تحقيقات
 
عنوان همایش: همايش ملي انسان، محيط زيست و توسعه پايدار
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
زمان:  1388دوره -
 
چکیده: 

آلودگي محيط زيست از منابع گوناگون صورت مي گيرد. با پيشرفت تمدن بشري و توسعه فناوري و ازدياد روزافزون جمعيت، در حال حاضر دنيا با مشکلي به نام آلودگي در هوا و زمين روبرو شده است که زندگي ساکنان کره زمين را تهديدمي کند. بطوري که در هر کشور حفاظت محيط زيست مورد توجه جدي دولتمردان است. امروزه وضعيت زيست محيطي به گونه اي شده است که مردم يک شهر يا حتي يک کشور از آثار آلودگي در شهر يا کشور ديگر در امان نيستند.
به عبارت ديگر، رشد بي رويه جمعيت، توسعه و غالب شدن فرهنگ شهرنشيني و تغيير در عادات و الگوهاي مصرف از يکسو و محدوديت در استفاده صحيح از منابع طبيعي از سوي ديگر بروز انواع ناسازگاري هاي اجتماعي، اقتصادي و نهايتا زيست محيطي را در پي داشته است. تکنولوژي و تمدن امروزه اگر چه تسهيلاتي را براي انسان به همراه آورده است ولي دخل و تصرف و مشکلاتي را نيز مبني بر آلودگي محيط زيست طبيعي باعث گرديده است.
مساله آلودگي هواي شهرها ناشي از سوخت موتور اتومبيل ها و کاخانجات، آلودگي صوتي ناشي از توسعه شهرها، آلودگي آبها که ناشي از ريختن انواع فاضلاب صنعتي و غير صنعتي و زباله ها به داخل آنها است و ايجاد زباله و مواد زايد در شهر، از معضلات و مشکلات مهم شهري است که بايد در برنامه ريزي هاي شهري و منطقه اي راههاي کنترل و کاهش اثرات مخرب آنها بر روي محيط زيست پيش بيني گردد.
در مقاله مورد نظر به پسماندها، زباله ها و انواع و طبقه بندي آن ها سيستم بازيافت، تجربيات موجود در اين زمينه و ارائه راهکار پرداخته خواهد شد.

 
کلید واژه: پسماند، زباله، برنامه ريزي، محيط شهري
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 169   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی