برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی توسعه پایدار در سطح محله های شهری در ایران (نمونه موردی: محله فخرآباد شیراز)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: روزبه حبيبه*,امان پور سعيد
 
 *دانشگاه شهيد چمران اهواز
 
عنوان همایش: همايش ملي انسان، محيط زيست و توسعه پايدار
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
زمان:  1388دوره -
 
چکیده: 

در دهه هاي اخير به دليل گستردگي ابعاد و تغيير در ماهيت مسائل شهري و پيچيدگي اين مسائل ضرورت پرداختن به توسعه پايدار در سطوح محلات شهري بيش از پيش احساس مي شود، چرا که موثرترين و پايدارترين برنامه هاي توسعه اي آنهايي هستند که مبتني بر ويژگي ها و نيازهاي خانواده ها و جمعيت هاي محله اي تدوين و ارائه مي گردند. تجربيات بيانگر آن است که در مجموع راه حل هاي توسعه شهري پايدار با توجه به نگرش يکپارچه و سيستمي به شهر عمدتا در سطوح محله ها قابل اعمال بوده اند. در مقاله حاضر توسعه پايدار در محله فخر آباد شيراز بررسي و ارزيابي خواهد شد.
در اين مقاله با استناد به روش کتابخانه اي ميداني سعي بر آن داريم که معيارهاي تاثيرگذار در پايداري محله فخر آباد را بررسي کنيم. معيارهايي نظير هويت، دسترسي، تنوع، تسهيلات فراغت، محيط زيست سالم و غيره بررسي خواهد شد
. نتايج اين تحقيق در محله فخرآباد نشان مي دهد که اين محله در برآورده ساختن نيازهاي ساکنين از لحاظ فاکتورهاي پايداري نسبتا موفق بوده است. آنچه به عنوان مساله اساسي در اين محله مطرح مي باشد اين است که اين محله از لحاظ تراکم ساختماني و جمعيتي به مرحله اشباع رسيده است و جا دارد مسوولين علاوه بر مولفه هاي عنوان شده به اين اصل مهم توجه داشته باشند.

 
کلید واژه: پايداري، توسعه پايدار، محله مسکوني
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 258   pdf-file
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی