برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی وضعیت مواد زائد جامد شهرستان بهبهان

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: سليماني سميرا*
 
 *دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني ايلام
 
عنوان همایش: همايش ملي انسان، محيط زيست و توسعه پايدار
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
زمان:  1388دوره -
 
چکیده: 

مساله زباله و دفع آن بصورت يک امر اساسي در سراسر جهان مطرح است که متاسفانه به دليل عدم رشد فرهنگ عمومي و حتي سير قهقرايي آن، در کشورهاي در حال توسعه اين معضل چشمگيرتر است، و حتي به نوبه خود مسائل و موضوعات متعددي را متوجه محيط زيست انسانها، به ويژه بهداشت و سلامتي شهروندان نموده است.
در بين روش هاي متعدد دفع زباله بهترين و اقتصادي ترين روش بازيافت است که سبب کاهش استفاده هدر دهي منابع طبيعي شده است و نيز قسمتي از هزينه هاي مربوط به دفع زباله را برمي گرداند. با توجه به تجربيات بدست آمده در سازمان بازيافت، بهترين شيوه بازيافت که مي تواند هم از لحاظ اقتصادي و هم از لحاظ زيست محيطي کمک بسيار زيادي به محيط شهري بنمايد، شيوه تفکيک پسماند در محل توليد است که مي تواند از جنبه هاي مختلف مورد توجه قرار گيرد.
شهرستان بهبهان يکي از شهرستانهاي استان خوزستان با جمعيتي بالغ بر يکصدهزارنفر است که با معضل دفع زباله روبروست. در اين شهر زباله پس از جمع آوري در محلي خارج از شهر به صورت سطحي دفع مي شود. نرخ توليد زباله روزانه بيش از يکصد تن است که مي توان گفت به ازاي هر نفر روزانه يک کيلوگرم زباله توليد مي شود. زباله هاي خشک در شهر بهبهان (قابل بازيافت) 20 تا 30 درصد کل مقدار زباله را شامل مي شود. اين نشان مي دهد که ميزان مواد قابل تفکيک در محل توليد قابل توجه بوده و اهميت تفکيک از مبدا را نمايان تر مي سازد
ماهانه 650 ميليون ريال براي جمع آوري زباله، حمل و نقل و دفع آن در شهر بهبهان هزينه مي شود. با توجه به ميزان توليد زباله يعني 100 تن در روز، هزينه جمع آوري و دفع هر کيلوگرم زباله 216.6 ريال برآورد مي شود. نيز با توجه به اينکه حدود 30 تن از مواد قابل بازيافت در زباله شهرستان بهبهان وجود دارد، با اجراي طرح تفکيک از مبدا روزانه از دفن 30 تن زباله جلوگيري شده و مي توان در بخش جمع آموري و دفن زباله 6500000 ريال صرفه جويي کرد.

 
کلید واژه: پسماند، دفع زباله، بازيافت، تفکيک از مبدا
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 131   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی