برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

خشکسالی اخیر و پیامدهای آن بر منابع آب و کشاورزی حوزه زاینده رود

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: دهقاني محسن*,مامن پوش عليرضا
 
 *مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي، استان اصفهان
 
عنوان همایش: كنفرانس مديريت منابع آب ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن علوم و مهندسی منابع آب ایران
زمان:  1385دوره 2
 
چکیده: 

منابع آب و کاهش روز افزون کمي و کيفي آن به عنوان يکي از بزرگترين چالشهاي قرن مطرح مي باشد. منابع آب قابل استحصال از ذخائر سطحي و زير زميني کشور حدود 120 ميليارد متر مکعب مي باشد که حدود 72 ميليارد متر مکعب آب در بخش کشاورزي مصرف ميشود. راندمان مصرف آب در بخش کشاورزي پايين مي باشد و قسمت اعظم آب استحصالي در مزرعه و يا در مسير انتقال به مزرعه تلف ميگردد.
از طرفي حدود 65 درصد مساحت کشور معادل 105 ميليون هکتار جزو اقليم خشک و نيمه خشک مي باشد که داراي توزيع نامناسب بارندگي از نظر ميزان، زمان و مکان مي باشد و معمولا با تغييرات زياد درجه حرارت همراه است. به همين دليل در مناطقي که ميانگين بارش افت قابل ملاحضه اي داشته باشد با کم آبي و پيامدهاي ناشي از خشکي مواجه هستيم. از جمله اين دوره ها، خشکسالي اخير در حوزه آبخيز زاينده رود است که از سال 1378 لغايت 1380 ميانگين بارش حدود 45 درصد نسبت به ميانگين بلند مدت کاهش داشته است.
پديده خشکسالي اثرات نامطلوب و مخربي بر منابع آب و خاک، کشاورزي، منابع طبيعي، دام و محيط زيست حوزه زاينده رود داشته است بطوريکه در چند دهه اخير بي سابقه بوده است.
اطلاعات آماري براي اين منطقه از حوزه نشان مي دهد که در دوره خشکسالي بطور متوسط حدود 27.5 درصد از سطح زير کشت محصولات کشاورزي کاهش يافته است در حالي که براي شش محصول غالب بطور متوسط 21.25 درصد کاهش عملکرد نشان داده است. خشکسالي باعث استفاده بي رويه از آبهاي زيرزميني نيز گرديده است بطوريکه افت سطح آب زير زميني در بعضي از مناطق تا ده متر و حتي بيشتر از آن رسيده است. در اين مقاله اثرات خشکسالي اخير بر منابع آب و کشاورزي مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار گرفته و پيشنهاداتي ارايه خواهد گرديد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 75   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی