برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

گزارشي از ترميم سه ساختمان مسکوني

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: فروغي محمد*
 
 *دانشگاه يزد
 
عنوان همایش: کنفرانس ايمن سازي و به سازي سازه ها
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه امیرکبیر
زمان:  1381دوره 1
 
 
چکیده: 

در بازديد از سه ساختمان مسکوني مجاور هم با سيستم مختلط ديوار باربر و ستون هاي فلزي، که ديوارها و سقف تيرچه بلوک، در حد زير زمين اجرا شده و بخشي از ديوار هاي طبقه هم کف نيز ساخته شده بود، مشکلات عديده اي مشاهده گرديد که عمدتا شامل موارد زير مي باشد.
ضعف شديد ديوارهاي زيرزمين، عدم اجراي کلافهاي قائم، عدم وجود پل در تراز سقف در يکي از محورها و فقط عبور ستونها از ضخامت سقف تيرچه بلوک، و در يک مورد قطع ميلگردهاي تيرچه، قبل از تکيه گاه، بطور يکه پا شنه فاقد ميلگرد تيرچه، بر روي تکيه گاه نشسته بود. همچنين در يک مورد، ستوني حدود يک متر، خارج از محور (آکس) بود. عليرغم مشکلات فوق در کل، کيفيت سقف تيرچه بلوک، پس از رفع عيب، قابل قبول ارزيابي ميگرديد.
براي رفع معايب عمده ساختمان، بطور کلي اقدام به شمع زني در زير سقف ها و تخريب و بازسازي مجدد و تدريجي ديوارها، شد. همچنين با مهار موضعي ديوار و سقف، اقدام به پي کني، اجراي فونداسيونهاي لازم و نهايتا انتقال ستون خارج از محور، به محل مناسب خويش گرديد.
همچنين با شمع زني در محدوده مسير پلها، اقدام به تخريب ديوار نشيمن نامناسب آنها و نصب پل ها در محل مناسب خويش با استفاده از جک (تحت فشار) و تعبيه نشيمن مناسب، بر روي ستونها و اتصال آنها به اين نشيمن ها گرديد. همچنين با طراحي و نصب پل اضافي در نزديکي نشيمن، بگونه ايکه قسمت مسلح پاشنه تيرچه ها، متکي به اين پل گردند، در جهت کاهش ضعف سقف، اقدام شد.
در اين گزارش، مراحل اجرائي اين طرح مرمتي که طبيعتا مسائل خاص خويش را دارد با ارائه تصاويري مورد بحث قرار مي گيرد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 81   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی