نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه سناریوهای مختلف ازدیاد برداشت در روش تزریق متناوب آب و گاز غیرامتزاجی در یکی از مخازن نفتی جنوب ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: عطايي كشكولي سعيد*,غضنفري محمدحسين,نوروزي حجت,كريمي عليرضا
 
 *گروه مهندسي نفت و گاز، دانشگاه آزاد اسلامي، واحد علوم تحقيقات تهران
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي نفت، گاز، پتروشيمي و نيروگاهي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  شرکت تعاونی آموزشی پژوهشی وستا
زمان:  1391دوره 1
 
چکیده: 

بهره برداري مناسب از منابع نفت يک بحث اساسي در ميان کشورهاي جهان است. تزريق يک سيال خارجي درون مخازن نفتي يک عمل شناخته شده خوب در صنعت نفت است که به روبش نفت به سمت چاه هاي توليدي کمک مي کند. محيط متخلخل مخزن هيچ گاه به طور کامل همگن نيست و به طرز شديدي بازيافت نهايي نفت را تحت تاثير خود قرار مي دهد. تکنيک هاي مختلفي به منظور افزايش ضريب بازيافت از مخزن و بهبود توليد آن به کار مي رود و در اين ميان تزريق متناوب آب و گاز يکي از روش هاي مناسب در اين زمينه است. در اين روش، توده هاي آب و گاز به طور متوالي به درون مخزن تزريق مي شوند. از مهم ترين مزاياي اين روش، در مقايسه با روش هايي همچون تزريق منفرد آب و گاز مي توان به مواردي همچون افزايش ميزان حجم جاروب شده توسط آب پس از تزريق گاز و کاهش درصد اشباع نفت باقيمانده به دليل تاثيرات سه فازي اشاره کرد که باعث جابجايي، توليد و برداشت آسان تر نفت مي گردد. به طور کلي درصد اشباع نفت باقيمانده در تزريق WAG کمتر از روش هاي معمول تزريق آب و گاز مي باشد. لذا اين روش پتانسيل مناسبي براي افزايش راندمان جابجايي ماکروسکوپيک و ميکروسکوپيک مخزن دارد.
در اين مقاله سناريوهاي مختلف تخليه طبيعي، تزريق غيرامتزاجي متناوب آب و گاز در يکي از مخازن نفتي ايران با استفاده از نرم افزار اکليپس 300 شبيه سازي شد و کار حساسيت سنجي روي مکان هاي مختلف قرارگيري چاه هاي تزريقي و توليدي و نرخ هاي مختلف توليد، تزريق در نسبت هاي مختلف
WAG، سيکل هاي مختلف، دوره هاي مختلف تزريق WAG انجام شد. نتايج شبيه سازي نشان داد که تزريق WAG در نسبت WAG يک به سه و در دوره تزريق 3 ماه آب و 5 ماه گاز بيشترين ضريب بازيافت را نسبت به ساير سناريوها دارا مي باشد.

 
کلید واژه: ازدياد برداشت، تزريق غيرامتزاجي متناوب آب و گاز، شبيه سازي، ضريب بازيافت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 167   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی