برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ارزیابی و تعیین محل چاههای یکی از مخازن گازی جنوب غربی ایران، با تلفیق روشهای ارزیابی پتروفیزیکی، زمین شناسی وتولید میادین مجاور

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: شهبازي عليرضا*,شهبازي خليل
 
 *شرکت ملي حفاري ايران
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي نفت، گاز، پتروشيمي و نيروگاهي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  شرکت تعاونی آموزشی پژوهشی وستا
زمان:  1391دوره 1
 
چکیده: 

با توجه به کاهش فشار مخازن نفت کشور، خصوصا مخازن جنوب غربي ايران و ورود به نيمه دوم عمر، تزريق گاز در اين مخازن، خصوصا مخزن آسماري جهت حفظ فشار مخزن آسماري و بدنبال آن بالا رفتن ضريب برداشت، با توجه به توليد صيانتي از مخزن، امري لازم و ضروري مي باشد، لذا کشف، بهره برداري بهينه و حفر چاهها در مکان صحيح از اهميت زيادي برخوردار مي باشد.
مخزني که در اين مقاله مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته است، از مخازن گازي جنوب غربي ايران مي باشد که براي ترزيق گاز آن، به مخزن آسماري، به علت ويژگي هاي منحصر به فرد از قبيل فشار و نزديکي به مخازن با بازده بالاي نفتي جنوب غربي ايران بسيار مورد توجه قرارگرفته است. دما و فشار بالاي ته چاهي اين مخزن، و فورانهاي متعدد به همراه مشکلات حين حفاري مانند گير لوله ها، که به دليل عمق زيادآن مي باشد حفر چاه در اين مخزن را بسيار سخت نموده است بطوريکه با توجه به اينکه سالها از کشف اين مخزن مهم مي گذرد، اما تعداد چاههاي حفر شده در آن تاکنون از مرز 5 حلقه تجاوز نکرده و با توجه به مشکلات گفته شده و نيز مشکلاتي که حين تکميل چاهها به وجود آمده است، فقط يکي از چاهها هم اکنون در مدار توليد مي باشد. از طرفي به دليل حفر تعداد کم چاه در مخزن استفاده از روشهايي مانند شبکه هاي عصبي مصنوعي و ديگر روشهاي جايگزين، خطاي زيادي را خواهند داشت. در اين مقاله سعي شده است با کمک:
الف: روند تغييرات تخلخل، اشباع آب و ضخامت مفيد لايه ها که با کمک ارزيابي پتروفيزيکي چاهها و کل مخزن بدست آمده اند.
ب: جهت و شيب لايه ها که با کمک اطلاعات زمين شناسي بدست آمده اند.
ج: توجه به وضعيت توليد و مشخصات مخزني ميادين مجاور که همين لايه ها را دارند.
نمايي کلي و اطلاعاتي جامع از وضعيت مخزن را بدست آورده و براي توسعه مخزن پيشنهاداتي را ارائه نموده و بهترين محل را براي حفر چاههاي بعدي، بمنظور توسعه مخزن و بالا بردن راندمان پيشنهاد نماييم.

 
کلید واژه: مخزن، چاه، ارزيابي پتروفيزيکي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 130   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی