برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

شبیه سازی امواج گروهی در حالت دو بعدی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: كتابداري محمدجواد,محمدپورچهرقاني رضا
 
 
 
عنوان همایش: همايش صنايع دريايي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن مهندسی دریایی ایران
زمان:  1383دوره 6
 
چکیده: 

امواج آب تحت اثر برشي باد که روي سطح دريا و اقيانوسها مي وزد بوجود مي آيند. مطالعه اين امواج اهميت حياطي در طراحي و ساخت کشتيها، سازه هاي فراساحلي و ساحلي دارد. گرچه مطالعه روي امواج دريا عمري حدود دو قرن دارد اما پيشرفتها در اين زمينه رضايتبخش نبوده است. علت اين امر سه بعدي بودن، رفتار غير خطي و طبيعت تصادفي امواج واقعي دريا است. براي درک اين مواج و يافتن مکانيزم اثر آنها درحمله به سواحل و سازه هاي دريايي لازم است اين امواج در شرايط کنترل شده آزمايشگاه مورد مطالعه قرار گيرند. اما مشکل اصلي در اين رابطه اين است که امواجي که تاکنون در آزمايشگاهها توليد شده اند. با امواج واقعي درياها متفاوت بوده اند. مطالعات اخير نشان داده اند که امواج خطرناک دريا به صورت گروهي ظاهر مي شوند. اين امواج نزد دريانوردان به امواج تشديد شده معروفند.
از جمله افرادي که در اين زمينه مطالعات گسترده اي انجام داده اند عبارتند از فونک و منسارد که روشي را با نام خود درسال 1980 ارائه نمودند و کتابداري و کوتس که روش جديد تري را در سال 2000 به نام خود ثبت کردند.
مقاله حاضر بر گرفته از جديدترين کار بر روي امواج گروهي است که توسط نويسندگان مقاله حاضر (کتابداري و محودپور) در سال 2003 انجام پذيرفت.

 
کلید واژه: شبيه سازي امواج، امواج گروهي، فاکتور گروهي، طيف انرژي امواج، طول گام، ارتفاع موج حدي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 201   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی