نسخه جدید سایت SID.ir

راهنمای کاربران


خدمات و سرویس ها

پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به عنوان بانک جامع و روز آمد منابع علمی کشور شامل بانک های متنوع و متعددی است که خدمات و سرویس های گوناگونی را به جامعه علمی کشور ارائه می دهد. این پایگاه با هدف ترویج و اشاعه اطلاعات علمی و سهولت دسترسی پژوهشگران، محققان و کاربران به منابع علمی در راستای توسعه فرهنگ تحقیق و پژوهش در کشور، فعالیت نموده و به عنوان تنها بانک دسترسی آزاد (Open Access) منابع علمی در کشور، اصل مقالات را به صورت نامحدود در اختیار کاربران خود قرار داده است.

بانک طرح های پژوهشی

طرح های پژوهشی به عنوان یکی از ابزار مهم در تحقیقات به شمار می روند که حاصل ایده پردازی و تجربیات محققان در علوم مختلف می باشند. در حال حاضر بسیاری از وزارتخانه ها و ارگان های علمی در زمینه های مختلف بانک عظیمی از طرح های پژوهشی در دست اجرا و یا خاتمه یافته دارند که حاصل تجربیات و تلاش های پژوهشگران می باشد. وجود یک بانک طرح های پژوهشی در کشور به عنوان یک مرجع علاوه بر اینکه باعث پرهیز از دوباره کاری و جلوگیری از سرقت طرح ها و ایده ها می گردد، برای سایر پژوهشگران این فرصت را فراهم می کند تا با یکدیگر تعامل نموده و از تجربیات گرانبها برای ایده های جدید بهره مند گردند. بانک طرح های پژوهشی پایگاه مرکز اطلاعات علمی با هدف ایجاد یک مرجع معتبر برای طرح های پژوهشی، در گام نخست اقدام به نمایه و معرفی طرح های جهاد دانشگاهی نموده است.
بانک طرح های پژوهشی پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی خدمات خود را به شرح زیر ارائه داده است:


 • گروه های مرتبط
 • در این بانک طرح های پژوهشی بر اساس گروه تخصصی به گونه ای تفکیک شده که با وارد شدن به هر گروه علاوه بر دسترسی به عنوان و چکیده ها، اطلاعات مربوط صاحبان طرح نظیر نشانی و شماره تماس و همچنین سایر طرح های انجام شده توسط آنها نمایان خواهد شد.
 • سایر خدمات
 • در این بخش لینک های مرتبط ،کلید های میانبر به سایر بانک ها و راه های ارتباطی با مرکز اطلاعات علمی فراهم شده است.
 • در بخش جستجو، کاربر کلید واژه مورد نظر را در کادر بزرگ بالای صفحه وارد نموده و نوع جستجوی خود را بر اساس طرح، نام واحدها و یا نام نویسنده مشخص می نماید و با کلیک نمودن دکمه جستجو وارد صفحه نتایج می شود.

 • جستجو بر اساس نام طرح
 • چنانچه جست و جو برای یافتن مقالات باشد، در صفحه نتایج مقالاتی نمایش داده می شود که واژه وارد شده در بخشی از عنوان مقاله و یا کلیدواژه وجود داشته باشد.  به عنوان مثال با وارد نمودن واژه "نفت" نتایج زیر حاصل می شود:  این نتایج شامل نام طرح و تعداد مقالاتی که واژه مورد نظر در آن ها قرار دارد با تفکیک نام واحد و سال اتمام طرح نیز در اختیار کاربر قرار می گیرد که با کلید کردن بر روی هر یک از این گزینه ها به اطلاعات دقیق تری دست یافته و نتایج جستجو محدودتر می شود.


 • جستجو بر اساس نام واحد • اگر جست و جو بر اساس نام واحد باشد، کلیه واحدهایی که واژه مورد نظر در عنوان آن باشد با مشخصات کامل نمایش داده می شود ضمن آنکه همانند بخش جستجوی طرح ها، اطلاعات مربوط به سال اتمام طرح های مرتبط با واحد یافت شده قابل دسترسی می باشد که با انتخاب هریک از آنها نتایج بهتر و دقیق تری حاصل می شود.


 • جستجو بر اساس نام مجری • اگر جست و جو بر اساس نام مجری باشد، اسامی مجریان بر اساس واژه مورد نظر پیدا شده که با کلیک بر روی آنها طرح هایی که از آن مجری در پایگاه مرکز اطلاعات علمی موجود است نمایش داده می شود. • جدیدترین طرح ها
 • در صفحه اصلی و در بخش طرح های خاتمه یافته، کاربران می توانند عناوین اخرین طرح های خاتمه یافته را با ذکر نام واحد و نویسندگان مشاهده نمایند که با انتخاب هریک از آنها به صفحه طرح مربوطه منتقل می شوند.
 • اولویت های پژوهشی سازمان ها و ادارات
 • در این بخش لینک های مرتبط ،کلید های میانبر به سایر بانک ها و راه های ارتباطی با مرکز اطلاعات علمی فراهم شده است.
 • طرح ها
 • برای دسترسی به عناوین کلیه طرح ها کاربر بر روی شمایل مربوطه کلیک نموده و وارد صفحه طرح ها می شود، در این صفحه تمامی طرح ها، اعم از طرح های در حال اجرا و خاتمه یافته به صورت کلی قرار گرفته است.
 • مجریان
 • از طریق این صفحه امکان دسترسی به اسامی تمامی مجریان مقالات به ترتیت حروف الفبا و امکان جستجو فراهم می باشد


  با انتخاب نام هریک از نویسندگان، فهرستی از طرح های آن نویسنده نمایان خواهد شد
 • واحدها/پژوهشکده های
 • در این صفحه نام تمامی واحد هاو پژوهشکده ها به همرات تعداد طرح های در دست اجرا و خاتمه یافته هر یک از آنها به نمایش گذاشته شده است که کاربر با انتخاب هریک وارد صفحه مربوط به هر واحد می شود. • بانک نشریات • نشریات علمی پژوهشی: این دسته از نشریات به عنوان منابع غنی علمی نقش مهمی در تولیدات علمی و تحقیقاتی در کشور ایفا می کنند. نشریات علمی توسط دو مرجع شامل کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و کمیسیون نشریات علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه صاحب رتبه علمی پژوهشی می گردند. مقالات این نشریات در 7 گروه تخصصی و به صورت متن کامل در SID نمایه شده است. (1)
  سایر نشریات: این گروه شامل نشریات علمی است که توسط سازمان ها و نهادهای گوناگون منتشر می شوند و برخی از آنها مانند نشریات دانشگاه آزاد اسلامی از کمیسیون مربوط به همان دانشگاه صاحب رتبه علمی می شوند. این گروه شامل نشریات دانشگاه آزاد اسلامی، نشریات دانشگاه پیام نور، نشریات جهاد دانشگاهی و نشریات علمی ترویجی و علمی تخصصی می باشد. (2)
  نشریات روزآمد: با توجه به اهمیت روزآمدی منابع موجود در پایگاه، در این بخش نشریات روزآمد به طور ویژه اطلاع رسانی می شوند و کاربر می تواند با مشاهده و مراجعه به آنها جدیدترین اطلاعات را دریافت نماید.(3)
  اخبار علمی: با توجه به منابع علمی جامع در پایگاه مرکز اطلاعات علمی و خیل عظیم اطلاعات، این مرکز به عنوان یک منبع خبری بزرگ در زمینه استخراج آمار و اطلاعات می باشد که به صورت مستمر اخبار مربوط به اخرین دستاوردهای علمی و آماری محققان همراه با فعالیت های برجسته مرکز اطلاعات علمی در این بخش قابل دسترس کاربران می باشد.(4)
  ثبت نام و حضور در کارگاه های آموزشی: مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به عنوان یک مرجع بزرگ نشر علم در ایران با هدف ترویج و گسترش فرهنگ تحقیق و پژوهش در کشور اقدام به برگزاری دوره های آموزشی با موضوعات گوناگون علمی نموده است. دوره های آموزشی این مرکز با حضور اساتید صاحب نظر، مجرب و متخصص در حوزه های گوناگون برگزار شده و برای حاضران گواهی نامه معتبر شرکت در دوره صادر می گردد.(5)
  گزارش های استنادی نشریات علمی پژوهشی کشور: یکی از مهترین عوامل برای تشخیص معیار و سنجش تولیدات علمی، میزان اعتبار و وضعیت مقالات نشریات علمی پژوهشی از طریق ارزیابی توسط شاخص های علم سنجی می باشد. از طریق این شاخص ها می توان بر اساس میزان استناد به مقالات نشریات، اعتبار و ارزش آنها را مشخص نمود. شاخص تاثیر (Impact Factor) و شاخص آنی (Immediacy index) از متداول ترین این شاخص ها هستند که در سیستم گزارش های استنادی از آنها استفاده می شود.(6)
  جست و جو و تامین اطلاعات علمی بین المللی: دسترسی به آخرین منابع اطلاعات علمی و آگاهی داشتن از آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی در دنیا یکی از نیازهای اصلی محققان و پژوهشگران در تولید مقالات علمی به شمار می رود. به منظور تسریع و تسهیل سفارش اطلاعات بین المللی و همچنین کاهش موانع و مشکلات دسترسی به این منابع، بنابر ارتباطی که میان مرکز اطلاعات علمی و کتابخانه بریتانیا برقرار شده، امکان استفاده از سرویس الکترونیکی آفلاین در این مرکز برای بهره برداری پژوهشگران فراهم شده است.(7)


 • بانک همایش های علمی
 • هر ساله در کشور همایش های علمی متعددی در قالب کنگره، همایش، سمینار و ... توسط سازمان های مختلف برگزار می گردد. در این همایش های مقالات و طرح های ارزشمند علمی و تحقیقاتی بسیاری توسط محققان و پژوهشگران ارائه می شود.  در بانک همایش های علمی پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، مقالات کلیه همایش های علمی برگزار شده با تفکیک گروه تخصصی و در قالب کنفرانس، کنگره، همایش، سمینار، جشنواره، سمپوزیوم و نشست با متن کامل در اختیار کاربران قرار گرفته است.(1)

  علاوه بر این از طریق ورود به گروه های تخصصی، کلیه همایش های برگزار شده در هر گروه با تفکیک نوع همایش و تعداد دوره برگزار شده قابل دسترسی و استفاده می باشد. همچنین در بخش عناوین همایش های نیز کلیه منابع بر اساس نوع برگزاری تفکیک شده است. (2)
  جدیدترین همایش های: با استفاده از بخش جدیدترین همایش های کاربر می تواند به اطلاعات آخرین همایش های نمایه شده در تارگاه دسترسی داشته باشد. (3)
  همایش های آتی: در این بخش کلیه همایش هایی که در آینده برگزار خواهد شد معرفی شده است. کاربر با کلیک کردن بر روی عناوین همایش ها به طور مستقیم وارد سایت همایش مورد نظر شده و به اطلاعات مربوطه دسترسی پیدا می کند. علاوه بر این سازمان ها و نهادهای برگزار کننده همایش های علمی نیز از طریق درج لینک مربوطه امکان اطلاع رسانی همایش های خود را در این بخش خواهند داشت. (4)