برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طرح ساماندهی و احیاء محور تاریخی شهر ماهیدشتگروه تخصصی:  کشاورزی و منابع طبیعی

سازمان مجری:  واحد استان کرمانشاه 

گروه پژوهشی: هیدرولیک

پژوهشگران: 
ساجدزاده حسن (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  آذر 1391

کارفرما: آب منطقه ای کرمانشاه

خروجی طرح: 
نوع: کاربردی

 
تلفن: 4-7294902-0831

نشانی سازمان مجری: کرمانشاه، بالاتر از میدان آیت اله کاشانی، خیابان شهید اشرفی اصفهانی، نبش خیابان شورا، صندوق پستی: 45
 

چکیده:

شهر ماهیدشت یکی از چهار نقطه شهری، شهرستان کرمانشاه می باشد که در فاصله 25 کیلومتری جنوب غرب شهر کرمانشاه (مرکز استان) در دشتی کاملا مسطح و هموار واقع شده است. شهر مورد مطالعه در 34 درجه و 16 دقیقه عرض شمالی و 46 درجه و 47 دقیقه طول شرقی قرار دارد.
مطالعات تاریخی انجام گرفته در مورد تاریخچه و علل پیدایش شهر ماهیدشت نشان می دهد که زمان استقرار جمعیت در دشت ماهیدشت به قبل از سکونت مادها (حدود 4000 سال پیش) بر می گردد
. پل عباسی و کاروانسرای شهر از آثار تاریخی به جای مانده از دوره های گذشته تاریخی، نشان از قدمت تاریخی این شهر دارد. سابقه ساخت پل قدیمی شهر به دوره ساسانیان نسبت داده می شود که برای عبور و تردد از رودخانه مرگ در مسیر اصلی شاهراه خراسان- بغداد احداث شده و در زمان صفویه ترمیم و بازسازی شده است. کاروانسرای شهر نیز در نزدیکی رودخانه و به تبعیت از فرم جاده جهت استراحت کاروانیان در حدود 30 کیلومتری شهر کرمانشاه بنا گردیده و منزل گاهی جهت زوار بوده است کاروانسرای ماهیدشت جزو کاروانسراهای چهار ایوانی که دسته ای از کاروانسراهای حیاط دار محسوب می شوند؛ بنابراین با توجه به اهمیت شهر ماهیدشت از نظر سابقه تاریخی و موقعیت جغرافیایی ضرورت تحقیق از نظر معماری و ارائه طرحی نو و راهکارهای توسعه اهمیت آن را دو چندان نموده و با مطالعات جامع تاریخی، جامعه شناسی، گردشگری و میراث فرهنگی، زمین شناسی و منابع طبیعی، زلزله، هواشناسی، بارش، سیل و بررسی اجمالی وضعیت فعلی شهر و برنامه ریزی جهت توسعه و بهبود وضعیت عمرانی با پیش بینی مدیریتی و طراحی معماری شهر، سیمای آینده شهر را ترسیم نموده و پیشنهاد های کاری و اجرایی لازم در مورد مرمت و معماری این دو سازه تاریخی و توسعه و بهبود وضعیت شهری ارائه گردیده است. لذا در این تحقیق پس از انجام مطالعات تکمیلی و با توجه به اسناد تاریخی در تمام ابعاد پیشنهادها و راهکارهای توسعه شهر ارائه گردیده است و در نهایت با ارائه طرح معماری آن با رعایت خصوصیات باستانی و تاریخی آن مطالعات را تکمیل نموده است.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):