برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

پیگردی و بررسی منابع خاکی صنعتی رسی ناشناخته در «استان اصفهان»گروه تخصصی:  علوم پایه

سازمان مجری:  واحد صنعتی اصفهان 

گروه پژوهشی: زمین شناسی

پژوهشگران: 
ادیب امیر (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  اردیبهشت 1370

کارفرما: معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

گزارش مطالعاتی تدوین و قابل واگذاری می باشد.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 3912540-0311

نشانی سازمان مجری: اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، جهاددانشگاهی، صندوق پستی: 147-84155
 

چکیده:

هدف مطالعه، بررسی و پیگردی خاک های صنعتی رسی در «استان اصفهان» بوده که با پی جویی های به عمل آمده از نظر کیفیت تشکیل ماده معدنی می توان آن را به شرح زیر تقسیم بندی نمود:
1- آلتراسیون ولکانیک ها و سنگ های آذراواری وابسته به: شرق روستای گودرزن، گردنه قرقچی، روستای کشه، منطقه فشارک، گردنه ملااحمد، دره ابیانه، نیاسر، گردنه رخ و شورغستان
2- آلتراسیون توده های نفوذی آذرین: دره ابیانه و شمال غرب قره بلطاق
3- آلتراسیون شیل ها غرب روستای فسخود و منطقه آب سنجد
صرف نظر از نحوه پیدایش خاک ها، به ترتیب اهمیت می توان آن ها را تقسیم بندی کرد: گودرزن، روستای کشه، گردنه ملااحمد، گردنه قرقچی، قره بلطاق، غرب روستای فسخود، منطقه آب سنجد، ابیانه، فشارک، نیاسر، گردنه رخ و شورغستان
با توجه به درصد آلومین نسبتا زیاد در نمونه مربوط به منطقه گودرزن، صرف نظر از میزان ذخیره به ظاهر کم که در پی جویی مشاهده گردید می توان بررسی های دقیق تری را در آن منطقه متمرکز نمود.
در ضمن به علت رخنمون های متعددی از چینه های پرمین و تریاس در نواحی صعب العبور جنوب این منطقه امکان وجود افق هایی از خاک رس نسوز در مرز پرموتریاس این منطقه قابل تصور است.
از دو منطقه دیگر به ترتیب کشه و ملااحمد نیز پتانسیل های دیگری برای اکتشاف خاک رسی می باشند. منطقه ملااحمد از لحاظ نوع تشکیل خاک رسی و سنگ های مادر آن شباهت زیادی به کانسارهای کائولن کشف شده در محدوده نقشه زمین شناسی چهارگوش ساوه دارد که این مساله خود حائز اهمیت بوده و مطالعات بیش تری را طلب می نماید.
خاک رسی کشه در دامنه های پست و کم ارتفاع جنوبی کرکس تشکیل یافته است و ظاهرا از خود ذخیره زیادی را نشان می دهد. این منطقه نیز بررسی های بیش تری و دقیق تری را لازم دارد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):