برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و ساخت «فرستنده سوئیچینگ پرقدرت» در موج کوتاه رادیویی و مدولاسیون دامنه (A.W)گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد خواجه نصیرالدین طوسی 

گروه پژوهشی: مهندسی برق و کامپیوتر

پژوهشگران: 
نفیسی حمیدرضا (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  اردیبهشت 1378

کارفرما: معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

نتیجه این طرح زمینه ای برای ساخت فرستنده های پرقدرت موج کوتاه گردیده است و دستگاه برای فرستنده های کم قدرت قابل بهره برداری است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 5-88466200-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نرسیده به پل سیدخندان، دانشکده برق خواجه نصیر، جهاددانشگاهی واحد خواجه نصیر، صندوق پستی 45253
 

چکیده:

گسترش استفاده از تکنولوژی نیمه هادی در عرصه های مختلف الکترونیک از بدو اختراع ترانزیستور مدنظر متخصصان فن بوده است. یکی از مواردی که هنوز هم نیمه هادی ها قدرت حضور کمتری نسبت به لامپ های خلا دارند کاربردهای قدرت بالا و فرکانس بالا نظیر فرستنده های پرقدرت رادیویی است زیرا لامپ های خلا ضمن توانایی تولید قدرت های زیاد، عرض باندکاری وسیع تری نسبت به نیمه هادی ها دارند ولی در نقطه مقابل، طول عمر آن ها محدود بوده و نیاز به تعویض دوره ای دارند. در این طرح سعی شده است از قطعات نیمه هادی فرکانس بالا برای تولید قدرت های کم استفاده شده سپس قدرت تولیدی آن ها با هم جمع شود. محصول کار، یک فرستنده رادیویی موج کوتاه در فرکانس 11.34 مگاهرتز با مدولاسیون دامنه با کاریر کامل و قدرت 500 وات می باشد.
تقویت کننده های این فرستنده همگی در کلاس های غیرخطی یعنی کلاس های سوئیچینگ کار می کنند لذا در انتهای هر قسمت از فیلترهای مناسب استفاده شده است. منبع تغذیه فرستنده نیز یک«سوئیچینگ رگولاتور» است. طبقه قدرت این دستگاه از «ماژول»های مستقل تشکیل شده که قدرت خروجی آن ها با هم ترکیب می شود.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):