برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

بررسی وضعیت حوزه هنرهای تجسمی از دیدگاه هنرمندانگروه تخصصی:  هنر و معماری

سازمان مجری:  پژوهشکده فرهنگ و هنر 

گروه پژوهشی: پژوهش هنر

پژوهشگران: 
آقایی مجتبی (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  تابستان 1388

کارفرما: موسسه توسعه هنرهای معاصر

خروجی طرح: 

ارائه گزارش به کارفرما.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 3-66970901-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، بین خیابان فلسطین و چهارراه ولیعصر، نبش شهید برادران مظفر (جنوبی)، شماره 1176
 

چکیده:

هنرهای تجسمی حوزه وسیعی از فعالیت های هنری شامل نقاشی، عکاسی، کاریکاتور، گرافیک، مجسمه سازی، نگارگری، تصویرسازی، هنرهای جدید و... است و مجموعه گسترده ای از افراد شامل هنرمندان، گالری داران، فروشندگان و خریداران آثار هنری را شامل می شود که از فرایند تولید تا خرید و مصرف آن نقش آفرینی می کنند و با مسایل و مشکلات متعددی در این حوزه مواجه هستند. در یک نگاه کلی مسایل و مشکلات این حوزه را می توان بر اساس خرده سیستم های اجتماعی در چهار گروه جای داد: مسایل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی. بر این مبنا پژوهش در صدد پاسخگویی به این پرسش ها بوده است:
ـ وضعیت موجود حوزه هنرهای تجسمی از دیدگاه هنرمندان با لحاظ ابعاد و زوایای گوناگون چگونه به تصویر کشیده می شود؟
ـ چه موانعی برای رشد و گسترش این حوزه در شاخه های گوناگون وجود دارد؟
ـ مسایل و مشکلات حوزه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در دیدگاه هنرمندان از چه طبقه بندی و رتبه بندی برخوردار است؟
ـ مهمترین راهکارهای دستیابی به وضعیت مطلوب چیست؟
برای دستیابی به پاسخ پرسش های تحقیق با بهره گیری از روش مصاحبه عمقی 30 تن از صاحب نظران حوزه هنرهای تجسمی از جمع دانشگاهیان، هنرمندان و برنامه ریزان به صورت نمونه گیری قضاوتی انتخاب شدند. و پاسخ ها با بهره گیری از روش تحلیل محتوای کمی و کیفی، طبقه بندی شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
بر اساس یافته های پژوهش در مجموع اکثر قریب به اتفاق مصاحبه شوندگان اذعان به این نکته داشته اند که هنرهای تجسمی آن چنان که باید جایگاه خود را در جامعه پیدا نکرده است. کمبود فضای عرضه آثار هنری، برای آشنایی مردم و عادت به دیدن آثار هنری، کمبود و قلت آثار هنری برای عرضه به مردم و مخاطبان، کمبود فضای نقد در جامعه برای درک جدی تر مخاطبان احتمالی و بالقوه، مشروعیت ارتباط هنرمندان عرصه تجسمی با فرهنگ و هویت ایرانی و وجود نگاه های تقلیدی، فقدان رویکرد کاربردی در آثار، نوعی گرایش به سلیقه های اکسپوهای خارجی، فقدان ساز و کار مشخص قیمت گذاری، نامشخص بودن حمایت های دولتی، آسیب پذیری امنیت هنرمند، تنوع نهادهای سیاستگذار، ضعف مدیریت، فقدان سیاست های کلان و ضعف آموزش دانشگاهی از جمله دلایل شکل گیری این وضعیت نام برده شده است. در پایان راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت موجود ارائه گردیده است.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):