برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و ساخت سیستم های «اتوماسیون» خطوط تولید لوله های فولادیگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد صنعتی شریف 

گروه پژوهشی: مهندسی برق و کامپیوتر

پژوهشگران: 
کی ارسلان حسن (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  آبان 1376

کارفرما: شرکت سپنتا

خروجی طرح: 

نتایج این تحقیق به کارفرما واگذار شده است، همچنین این طرح در «دوازدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی» برنده رتبه سوم ابتکار شده است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 66005970-66031914-66024544-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان آزادی، خیابان شهید ولی اله صادقی، روبروی درب شمالی دانشگاه صنعتی شریف، پلاک 79، کدپستی
 

چکیده:

در خطوط تولید پیوسته لوله، ورق فولادی به صورت تسمه وارد خط تولید می شود. تسمه با نیروی الکتروموتور از میان تعدادی قالب شکل دهی عبور کرده و پس از جوشکاری توسط یک دستگاه جوش القایی فرکانس بالا و در حین حرکت توسط یک اره متحرک دوار در اندازه های با طول مطلوب بریده می شود.
طرح دارای دو بخش اصلی مستقل به شرح ذیل می باشد:
-1 کنترل خط تولید شامل طراحی و ساخت کلیه قسمت های کنترل و مونیتورینگ خط تولید از هنگام ورود ورق تا خروج لوله های بریده شده می باشد. قسمت های مختلف توسط کامپیوتر و از طریق مدارهای واسط صنعتی تحت کنترل، نظارت و حفاظت قرار گرفته، وضعیت عملکرد سیستم و خطاهای احتمالی گزارش می شود. محرک واگن اره می تواند هریک از دو نوع پنوماتیک یا الکتروموتور باشد.
-2 کنترل توان و حفاظت دستگاه های جوش قدیمی با استفاده از «PC و PLC» این سیستم از سویی امکان تغییر توان جوش را از طریق یک سیستم کنترل توان تریستوری فراهم می کند و از سوی دیگر از قسمت های مختلف دستگاه جوش حفاظت به عمل آورده و وضعیت کار سیستم و خرابی ها را به صورت گرافیکی و متن نمایش می دهد.
این طرح در کارخانه های تولید لوله و پروفیل کاربرد مستقیم دارد و هم اکنون نیز در چند خط تولید لوله «شرکت سپنتا» در تهران و اهواز بهره برداری می شود. استفاده از نتایج طرح در 36 شرکت سازنده لوله و پروفیل در کشور، باعث ده ها میلیون دلار صرفه جویی ارزی، افزایش بهره وری و اشتغال ده ها نفر نیروی تخصصی شده است.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):