برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی «فیلترالکترواستاتیک»گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: مهندسی برق و کامپیوتر

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  شهریور 1376

کارفرما: معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی، وزارت صنایع

خروجی طرح: 

دانش فنی حاصل از نتایج این تحقیق به کارفرما واگذار شده است، همچنین بر اساس نتایج حاصل از این تحقیق، طراحی سیستم فیلترالکترواستاتیک تعدادی از کارخانجات سیمان کشور در دست انجام است. این طرح در چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم ابتکار کسب نموده است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

«فیلترهای الکترواستاتیک» اغلب برای کنترل محیط زیست و در برخی موارد در پروسه های تولید مواد کاربرد دارند. این فیلترها عملا از دو واحد «الکتریک» و «مکانیک» تشکیل شده اند.پیش رفت مهندسی فشارقوی و دست یابی آسان به منابع ولتاژ بالا (HV) و استفاده مناسب از قوانین نیروی الکترواستاتیک روی ذرات، قابلیت جذب آهن ها را با راندمان 99.999% فراهم کرده است. اصول جذب ذرات در این نوع فیلترها بر اساس قانون «کولمب» می باشد. برای باردارکردن ذرات از پدیده «کرونا» و (با استفاده از یک ترانس رکتیفایر) کمک گرفته می شود.
پس از بازدید از کارخانجات سیمان کشور و بررسی اطلاعات فنی موجود، عملیات طراحی و ساخت آغاز گردید و در سال 1369 اولین نمونه «ترانس رکتیفایر» همراه با برد کنترل الکترونیکی و تابلوی فرمان آن آماده و در «کارخانه سیمان تهران» مورد آزمایش قرار گرفت. تست موفق این نمونه منجر به کسب رتبه دوم ابتکار در «چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی» شد و از همان زمان انگیزه ساخت نمونه صنعتی برای رفع صنایع کشور قوت گرفت و در مدت کوتاهی نمونه کامل و صنعتی با ولتاژ 800 کیلو ولت و جریان 1500 میلی آمپر ساخته شد. پس از آن نیز با برنامه ریزی لازم در زمینه تجهیزات و قطعات مکانیکی طراحی های مورد نیاز برای یک دستگاه فیلتر 600 تنی انجام گرفت که ساخت تجهیزات آن ادامه دارد. علاوه بر این، بر اساس نیاز بخش هایی از صنایع و مراکز خدماتی گوناگون، نمونه هایی با کاربردهای مختلف تولید و نصب شده که مهم ترین آن به شرح زیر است:
- طراحی و ساخت فیلترهای الکترواستاتیک مورد نیاز صنایع برای جذب دود
- طراحی فیلترهای الکترواستاتیک مورد نیاز صنایع گچ، سیمان و ذوب آهن با دامنه های مختلف حجم گاز و با خروجی غبار کمتر از 50 میلی گرم
- طراحی و ساخت فیلترهای الکترواستاتیک با پلاریته مثبت و کم ازن برای استفاده در تهویه هوای بیمارستان ها
- به کارگیری کنترلر الکترونیکی و میکروپروسسوری ساخت جهاددانشگاهی برای افزایش بازده فیلترهای موجود و سیستم های قدیمیکلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):