برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و ساخت گریپر ربات های خط ریخته گری بلوک سیلندر موتور ملی (EF7 و ROA)گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  پژوهشکده توسعه تکنولوژی 

گروه پژوهشی: مهندسی مکانیک

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  اسفند 1388

کارفرما: شرکت ریخته گری ایران خودرو

خروجی طرح: 

نتایج این طرح در قالب چهار اختراع به نام پژوهشکده توسعه تکنولوژی جهاد دانشگاهی در اداره ثبت مالکیت صنعتی ثبت گردید و در شرکت ریخته گری ایران خودرو مورد بهره برداری قرار گرفت.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 66043905-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان آزادی ضلع شمالی دانشگاه صنعتی شریف خیابان شهید قاسمی، پلاک 79 صندوق پستی: 686-13445
 

چکیده:

هدف از اجرای این طرح، طراحی و ساخت چهار نوع گریپر ربات برای خط تولید بلوک سیلندر موتور ملی بوده است. این گریپرها جهت گرفتن، جابجایی و مونتاژ ماهیچه های ماسه ای ریخته گری بلوک سیلندر به کار می روند. پیش از این، این نوع گریپرها از شرکت های اروپایی خریداری می شد و با اجرای این طرح، برای اولین بار توسط محققان پژوهشکده توسعه تکنولوژی در داخل کشور طراحی و ساخته شد.
ابتدا با دریافت چند نمونه از ماهیچه ها حساسیت و محدودیت های آنها از لحاظ استحکام، نیروی قابل تحمل، هندسه خاص مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. در مرحله بعد شرایط موجود در خط مانند مکانیزم و ساختار دستگاه پرس ماهیچه ها، محل بارگیری و استقرار نهایی به صورت دقیق بررسی شد. پس از جمع آوری اطلاعات لازم، با استفاده از نرم افزارهای تخصصی، عملکرد خط شبیه سازی شده و به صورت مجازی، مدل گریپر در شرایط عملکردی قرار داده شد. پس از تایید طرح توسط کارفرما، نقشه قطعات و مجموعه های مونتاژی تهیه گردید و پس از کنترل نهایی و انتخاب مواد، مجموعه گریپرها ساخته و مونتاژ شد. در نهایت گریپرهای مورد نظر روی ربات ها نصب و پس از اعمال تنظیمات لازم و تست های عملی به کارفرما تحویل داده شد.
انجام این طرح باعث صرفه جویی ارزی معادل 40% هزینه خرید نمونه خارجی شد. همچنین تجارب و دانش کسب شده در این طرح باعث افزایش ظرفیت و توانمندی پژوهشکده توسعه تکنولوژی در طراحی و ساخت گریپر ربات های صنعتی گردید.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):