برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

بررسی علمی و کاربردی توانایی های لیزر نیمه هادیگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  پژوهشکده تکنولوژی تولید 

گروه پژوهشی: مهندسی برق ـ الکترونیک

پژوهشگران: 
دارویی علی (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  دی 1388

کارفرما: پژوهشکده تکنولوژی تولید

خروجی طرح: 

ارائه گزارش نهایی طرح.


نوع: توسعه ای

 
تلفن: 

نشانی سازمان مجری: 
 

چکیده:

لیزرهای نیمه هادی ترکیبات کلیدی در قلب بسیاری از محصولات مانند دستگاه دیسک فشرده خوان، پرینترهای لیزری و خطوط ارتباطی فیبر نوری هستند. بسیاری از لیزرهای دیودی مورد استفاده در این محصولات به صورت ساختارهای غیرهمجنس دوگانه (DH) هستند و در آنها توان لیزر به وسیله بازترکیب الکترون ـ حفره در یک لایه فعال با ضخامت حدود 10 تا 100nm تولید می گردد. طراحی ساختار غیرهمجنس دوگانه بعد از 1970 و قبل از 1980 تکمیل و راه های متعددی برای طراحی پیچیده لایه فعال با ضخامت نازکتر در ساختار غیرهمجنس دوگانه ارائه شد.
از مزایای نسبی لیزر نیمه هادی می توان به این موارد اشاره نمود: 1ـ توان بالا 2ـ پهنای باند باریک (نور تک رنگ تر)، 3ـ قابلیت مدولاسیون در حد چند GHz،4 ـ همدوسی بسیار بالا، 5ـ قابلیت تمرکز.
محدوده طول موج لیزر نیمه هادی
0.6 تا 1.55 میکرومتر است. لیزرهایی که زیر 0.5 میکرومتر عمل می کنند در فاز تحقیق هستند اما هنوز تجارتی نشده اند. لیزرهای نیمه هادی معمولا به صورت پیوسته کار می کنند، گر چه ممکن است پالسی هم شوند ولی نمی توانند توان قله زیادی داشته باشند.
اساس کار لیزر نیمه هادی، بازترکیب الکترون و حفره در لایه فعال پیوندp ـ nاست. لیزر نیمه هادی آلایش بسیار زیاد (تبهگن) دارد و بازترکیب الکترون و حفره از نوع خودبخودی است.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):