برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و ساخت «تلکس کامپیوتری»گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد استان مازندران (گزارش طرح های دفتر مرکزی) 

گروه پژوهشی: مهندسی برق و کامپیوتر

پژوهشگران: 
نیک نژاد وحید (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  تیر 1371

کارفرما: معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی

خروجی طرح: 

سیستم به صورت یک طرفه برای دریافت تلکس به صورت صنعتی با نرم افزار بسیار قوی ساخته شد و برای دریافت اطلاعات، دسته بندی، غلط گیری، مرتب کردن و … در سطح وسیعی مانند روزنامه ها، خبرگزاری، وزارت خانه ها و سازمان ها و دفاتر خبرگزاری در خارج کشور در تولید انبوه استفاده شده است.


نوع: توسعه ای

 
تلفن: 2253521-2253382-0151

نشانی سازمان مجری: بابل، ساری، وصال شیرازی، دانشکده بهداشت (سابق) جهاددانشگاهی،صندوق پستی: 1667-48175
 

چکیده:

تلکس به عنوان وسیله ای برای انتقال سریع متون همواره از کاربرد وسیعی برخوردار است و در عصر حاضر نیز علی رغم وجود امکانات مختلف دارای جایگاه ویژه خویش است. در این مورد هرگونه تسهیلات برای بهره برداری مناسب تر از این سیستم حائز اهمیت است. در این پروژه با توجه به توسعه روزافزون کامپیوترهای شخصی و فراگیر شدن آن ها، طرحی برای مجهز نمودن این سیستم ها با داشتن قابلیت های دستگاه تلکس ارائه شده است. در این طرح با یک ریز پردازنده جنبی و سخت افزار هم راه، کلیه اعمال ارسال و دریافت خودکار را از طریق پورت سریال با سیستم کامپیوتری ارتباط دارد و پیام های ارسالی و دریافتی را انتقال می دهد. همچنین با تهیه نرم افزارهایی بر روی کامپیوتر و قابلیت ذخیره و بازیابی متون، امکان ایجاد رمز در پیام ها، شماره گیری خودکار، ارسال خودکار مطابق با برنامه از پیش تعیین شده، بر روی این سیستم امکان پذیر شده است. قابلیت های مذکور از جهات کاربردی حائز اهمیت بوده و از مزایای این سیستم در مقایسه با دستگاه های تلکس به شمار می آیند.
همچنین در این پروژه با طراحی سخت افزار دیگری امکان اتصال هشت خط تلکس خبری به کامپیوتر فراهم گردیده است و با اتصال این سیستم به شبکه کامپیوتری، کاربران در هر نقطه از شبکه می توانند در جریان آخرین پیام های خطوط تلکس قرار گیرند.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):