برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

تحقیق در ساخت آلیاژ «آمالگام دندان»گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: مهندسی متالورژی

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  شهریور 1367

کارفرما: جهادسازندگی کارخانه شهید فقیهی

خروجی طرح: 

دانش فنی تدوین گردیده و پس از واگذاری با عنوان تجاری «آمالگام سینا» به تولید انبوه رسیده است، ضمنا این پروژه در «دومین جشنواره بین المللی خوارزمی» برنده رتبه دوم تحقیق شده است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

«آمالگام» آلیاژی است با ویژگی های خاص که در ابتدا به صورت پودر درآمده و از اختلاط آن با «جیوه» ملغمه ای حاصل می شود که جهت پر کردن یا ترمیم دندان های پوسیده و معیوب به کار می رود.
پودر اولیه آلیاژ آمالگام محتوی مقادیر معینی از «نقره، قلع و مس» می باشد. این آلیاژ یکی از پرمصرف ترین مواد ترمیمی دندان است که تولید آن سابقه ای طولانی دارد. نظر به اینکه این آلیاژ باید از خواص مهندسی و بیولوژیکی چند جانبه ای برخوردار باشد، محققان جهت بهبود و بالا بردن کیفیت آن کوشش زیادی به عمل آورده اند.
از آنجا که آمالگام رابطه بیولوژیکی مستقیم و دائمی با انسان دارد، لذا باید علاوه بر برخورداری از خواص مهندسی مطلوب نظیر مقاومت سایشی و مقاومت در برابر خوردگی، از لحاظ بیولوژیکی نیز با ساختمان دندان و اجزای آن سازگار و فاقد هرگونه اثر سوء بیولوژیکی بوده و علاوه بر این تغییرات ابعادی، آمالگام ملغمه شده باید در حد مجاز باشد. ضمنا فاصله زمانی بین مرحله مخلوط کردن تا سفت شدن ملغمه حائز اهمیت ویژه ای است و این مدت زمان باید از حدود مجاز بیش تر یا کمتر نباشد.
مقدار مصرف سالیانه آمالگام در ایران در سال 1360 (در زمان شروع پروژه) بیش از چهار تن، برآورد گردیده و سالیانه مقادیر زیادی ارز بابت خرید آن از کشور خارج می شد.
پروژه تولید آمالگام با توجه به محتوای علمی و ارزش اقتصادی آن در سال 1360 در «گروه متالورژی جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت» آغاز گردید و نظر به خواص برتر و ارزش اقتصادی مناسب تر آمالگام های نوع دارای مس زیاد، جهت گیری اجرای پروژه در راستای تولید این نوع آمالگام تعیین شد و به دنبال حدود سه سال تلاش بی وقفه کادر مجری پروژه، سرانجام در سال 1362 محصول آزمایشگاهی با کیفیت مطلوب به دست آمد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):