برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

دستیابی به فناوری ساخت ادوات میکرو الکترومکانیکی (RFـMEMS)گروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  پژوهشکده برق 

گروه پژوهشی: برق ـ مخابرات

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  اسفند 1388

کارفرما: ستاد میکرو الکترونیک ـ معاونت فناوری ریاست جمهوری

خروجی طرح: 

در صنایع نظامی کشور در طراحی و ساخت ادوات فرکانس بالا برای استفاده در تجهیزات نظامی مثل رادارها، در صنایع مخابراتی کشور در سیستم های مخابرات هوشمند و در طراحی و ساخت گوشی های تلفن همراه و مخابرات سیار و در صنایع خودروسازی در تولید شتاب سنج ها که تحقیقات این طرح می تواند در آن راستا نیز مورد توجه باشد مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر نتایج بررسی ها و طراحی به ستاد میکروالکترونیک جهت بکارگیری در طرح های بعدی ارائه شده است.


نوع: توسعه ای

 
تلفن: 77896688-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان شهید حیدرخانی، خیابان شهید ملک لو، شماره 9، کدپستی: 16849، صندوق
 

چکیده:

واژه سیستم های میکرو الکترومکانیکی یا همان MEMS در دنیای واژه های علمی روز دارای تعریف واحدی نبوده و می تواند به یک جعبه ابزار، یک محصول فیزیکی یا حتی یک روش اطلاق شود. از محصولات نوعی MEMS می توان به محرک ها، سنسور ها، ادوات فرکانس بالا و... اشاره کرد. این المان ها در ابعاد میکرون و با تکنولوژی مدارات مجتمع ساخته می شوند.
اهداف این طرح، تحلیل و طراحی و امکان سنجی ساخت انواع ادوات
MEMS RF و در نهایت طراحی و ساخت یک آنتن آرایه فازی است. این آرایه ها دارای قابلیت کاربرد در سیستم های نظامی کشور و به طور خاص در سیستم های راداری هستند. این ادوات شامل سوییچ ها، تغییر دهنده های فاز، آنتن ها و فیلتر ها و تشدید کننده های مبتنی بر فناوری MEMS می باشند. دستیابی به ساختارهای جدید در راستای کاهش ولتاژ بایاس، بهینه سازی پارامتر هایی نظیر اتلاف انتقالی و ایزولاسیون و بررسی غیر خطی بودن تغییر دهنده های فاز از سایر موارد مطرح در این طرح هستند.
در خاتمه ضمن بررسی روش های مختلف ساخت، امکان سنجی برای ساخت این ادوات با استفاده از امکانات داخلی و در صورت نیاز با همکاری با کشورهای دیگر (از قبیل مالزی) در این زمینه و در جهت دستیابی به این فناوری انجام خواهد شد
.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):