برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

بررسی ساخت اگریگیت کوردیریت جهت تولید ابزار کوره و لوازم مصرفی با روش بریکت سازی و زینترگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد استان یزد 

گروه پژوهشی: مواد و سرامیک

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  مهر 1386

کارفرما: معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

خروجی طرح: 

- از پروژه گزارش مکتوب تهیه شد.
- مقاله سنتز اگریگیت کوردیریت مولایت با استفاده از مواد اولیه داخلی جهت ساخت آستر انتقال در واحدهای
FCCU به مجله فنی دانشگاه تهران ارسال شد.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 3-6225022-0351

نشانی سازمان مجری: یزد، خیابان مهدی، روبروی مسجد صاحب الزمان (عج)
 

چکیده:

در اکثر کوره های سرامیک یکی از هزینه های سربار، سیستم اسباب کوره اعم از صفحات نسوز، ساگار، بلوکه های واگن و غیره است. یکی از موادی که برای بالا بردن عمر کوره استفاده می شود کوردیریت است. کوردیریت یک ماده با ضریب دی الکتریک بالاست و ضریب هدایت حرارتی بالای آن موجب شده بسیار شوک پذیر باشد. امروزه از اگریگیت کوردیریت برای استفاده در بتون های ضدسایش در پتروشیمی استفاده می شود. در این پروژه ساخت آن برای اولین بار صورت گرفته است.
در این تحقیق ابتدا فرمولاسیون دقیق و استوکیومتری مناسب بر پایه مواد اولیه داخلی جهت رسیدن به فاز کوردیریت و با حداقل فاز شیشه تعیین شده و مواد اولیه داخلی مورد استفاده در این پژوهش عبارت اند از: تالک لرستان، آلومینای جاجرم، کائولن زنوز. بچ های تهیه شده به مدت 2 تا 3 ساعت در میکسر به همراه چسب و آب مخلوط شده سپس نمونه ها پرس شده در دما های مختلف پخت گردید و بهترین دما از نظر سیستم به دست آمده در نهایت آزمایش های فیزیکی و شیمیایی بر روی نمونه های نهایی انجام می شود.
با توجه به آنالیز های انجام شده مشاهده گردید فاز کوردیریت مولایت فاز غالب در اکثر بدنه ها بوده و در کنار آنها فاز اسپینل و فورستریت نیز وجود دارد. بهترین نمونه در اثر حرارت دهی در 1350 درجه سانتیگراد به مدت 3 ساعت به دست آمد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):