برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

ساخت لوله های با درز مارپیچ و گام بلندگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد صنعتی شریف 

گروه پژوهشی: مهندسی متالورژی

پژوهشگران: 
تاریخ خاتمه:  بهمن 1365

کارفرما: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

خروجی طرح: 

نتایج این تحقیق به کارفرما واگذار شده است.


نوع: توسعه ای

 
تلفن: 66005970-66031914-66024544-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان آزادی، خیابان شهید ولی اله صادقی، روبروی درب شمالی دانشگاه صنعتی شریف، پلاک 79، کدپستی
 

چکیده:

امروزه تولید انواع لوله ها و استوانه های با درز مستقیم یا مارپیچ برای کاربردهای مختلف، برخی با روش های پیوسته و برخی با روش های غیرپیوسته انجام می شود.
نکته قابل ذکر این است که لوله های با درز مارپیچ که روش تولید آن ها نیز در دنیا استاندارد شده اند غالبا دارای گام مارپیج کوتاهی (حداکثر 3 برابر قطر آن ها) می باشند ولی لوله مورد نظر در این پروژه کاربرد خاصی در صنعت داشته دارای گام بلندی در حدود 9 متر می باشد لذا ساخت این لوله که قطر آن کمتر از 15 سانتی متر و طول آن متجاوز از 3 متر می باشد در داخل کشور به عنوان یک روش جدید قابل طرح و برای اولین بار صورت می گرفت.
برای دست یابی ارزش فوق در آغاز با بررسی روش های مختلف تولید لوله های درزدار اعم از روش های پیوسته و یا غیرپیوسته و شناسایی محدوده توانایی های هر یک و با توجه به حجم تولید مورد نیاز و پاره ای ملاحظات دیگر، روش تولیدی شبیه به روش «نورد سه غلتکه» (
Three Roll Forming) انتخاب گردید. برای تولید این لوله یک دستگاه نورد پنج غلتکه طراحی و ساخته شد. همچنین برای جوشکاری این لوله و کالیبراسیون آن پس از عملیات جوشکاری سیستم های خاصی طراحی و ساخته شد که این مجموعه در حال حاضر فعال بوده روزانه قادر به تولید تعداد زیادی از این لوله ها می باشد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):