برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و ساخت اتو ترانسفور ماتور متغیر 100Aگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: برق

پژوهشگران: 
عارفیان منصور (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  اسفند 1388

کارفرما: شرکت پارسیان

خروجی طرح: 

ارائه گزارش نهایی طرح به کارفرما.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

اتوترانسفورماتور متغیر جهت ایجاد ولتاژ یا جریان متغیر برای انجام آزمایشات تحقیقاتی یا کنترل کیفیت استفاده می شود. تغذیه ورودی این دستگاه 380V سه فاز می باشد و ولتاژ خروجی آن 500V-0است که با استفاده از فرمان دستی و نیروی محرکه الکتروموتوری مقدار ولتاژ خروجی در میزان مورد نظر تنظیم شده است. از ویژگی های این دستگاه مدولار بودن آن می باشد. بدین معنا که مدول های 100 آمپری تشکیل شده است و می توان با موازی نمودن این مدول ها به مضارب بالاتری از جریان 100 آمپر دست یافت. (400A، 300A،200A و ...).
همچنین می توان با آرایش خاص سیم بندی نوع سه فاز آن را نیز ارائه نمود که در جریان های بالاتر از 100 آمپر کاربرد عام تری نسبت به نوع تک فاز یا دو فاز آن دارد. از دیگر کاربردهای این دستگاه استفاده از آن در تثبیت کننده های ولتاژ و جریان می باشد که با استفاده از یک برد کنترل با دریافت سیگنال نمونه ولتاژ و جریان خروجی و مقایسه آن با مقدار تنظیمی مقادیر ولتاژ یا جریان خروجی را در میزان تنظیمی، تنظیم و تثبیت می نماید.
نتایج این طرح می توان در ساخت کلیه منابع تغذیه متغیر
AC وDC جهت مصارف صنعتی از قبیل: صنایع آبکاری، تولید فلزات غیر آهنی (مس، روی، سرب و ...)، الکترولایزرها و... استفاده نمود.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):