برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و پیاده سازی search applianceگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد خواجه نصیرالدین طوسی 

گروه پژوهشی: 

پژوهشگران: 
حمیدی محمدحسین (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  آبان 1386

کارفرما: 

خروجی طرح: 

مستندات فنی و نرم افزار نوشته شده تحویل داده شد.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 5-88466200-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نرسیده به پل سیدخندان، دانشکده برق خواجه نصیر، جهاددانشگاهی واحد خواجه نصیر، صندوق پستی 45253
 

چکیده:

-موتور جستجو یا جویشگر یا جستجوگر به طور عمومی به برنامه گفته می شود که کلمات کلیدی را در یک سند یا بانک اطلاعاتی جستجو می کند. این مفهوم در اینترنت به برنامه هایی گفته می شود که کلمات کلیدی موجود در فایل ها و سند های وب جهانی، گروه های خبری و آرشیو های FTP را جستجو می کند و کاربران از آن برای جستجوی وب سایت ها و به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز و یا مورد علاقه شان استفاده می کنند.
برخی از موتور های جستجو برای تنها یک وب گاه (پایگاه وب) اینترنت به کار برده می شوند و در اصل موتور جستجوی اختصاصی برای آن وب گاه هستند که تنها محتویات همان وب گاه را جستجو می کنند و جستجو های مربوط به همان وب گاه را برای کاربران جواب می دهند. برخی دیگر از موتور های جستجو با استفاده از
SPIDER ها محتویات وب گاه های زیادی را پیمایش کرده و چکید ه ای از آن را در یک پایگاه اطلاعاتی به شکل شاخص گذاری شده نگهداری می کنند. به این ترتیب کاربران می توانند با جستجو کردن در این پایگاه داده به پایگاه وبی که اطلاعات موردنظر آن ها را در خود دارد دسترسی داشته باشند.
امروزه به موتور های جستجوگری نیاز است که اطلاعات را با سرعت و دقت بالا ارائه کنند برای جستجوی بزرگ که کل اینترنت را شامل می شود سایت های مطرح و مناسبی در اختیار است از جمله
google, yahoo و سایر سایت ها. اما مشکل اصلی در ارائه امکانات جستجو برای سایت و پایگاه های خبری خاص می باشد که هدف ارائه امکاناتی می باشد تا کاربران بتوانند در بین تمامی اطلاعات و آرشیو های سایت و پورتال های خبری آن سازمان به برای دستیابی به اطلاعات مورد نظرشان جستجو کنند. حضور شرکت ها و سازمان های بزرگ فعال در این عرصه نیز می تواند تاکیدی بر اهمیت این موضوع باشد.
در این پروژه نحوه کارکرد و ساختار کلی موتور های جستجوگر وب بررسی گردید و نرم افزار مربوطه به عنوان یک نرم افزار کارآمد برای سازوکار جستجو در سازمان های بزرگ ارائه گردید.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):