برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

بهینه سازی الکتروفیلتر کوره فلاش مس خاتون آبادگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: مکانیک

پژوهشگران: 
توفیقی حسن (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  آبان 1386

کارفرما: شرکت ملی مس

خروجی طرح: 

-با اجرای این پروژه جهاددانشگاهی به فناوری رفع آلاینده های معلق در گاز خروجی کارخانجات مس که از سخت ترین فنون رفع آلاینده های صنعتی می باشد دست یافته است و بخشی از راه توسعه صنعت مس از نظر حذف آلاینده های هوا هموار شده است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

هدف، بهینه سازی پنج دستگاه الکتروفیلتر مجتمع ذوب مس خاتون آباد است که شامل دو دستگاه الکتروفیلتر کوره فلاش، یک دستگاه الکتروفیلتر خشک کن و دودستگاه الکتروفیلتر کانورتور مس می باشد و طرح اتمام یافته در آبان 1386 اولین دستگاه از الکترو فیلتر های فوق الذکر است.
الکتروفیلتر های فوق الذکر در سال 1382 توسط یک شرکت اروپایی طراحی شده و توسط شرکت همکار ایرانی آن نصب شده بود اما از بدو شروع بهره برداری به دلیل شکسته شدن مقره های ولتاژ فشارقوی و چسبندگی غبار کوره مس و سایر ویژگی های فرایندی گاز و غبار خروجی طرح تولید مس دچار مشکلاتی بود که باعث خروج مقادیر عظیمی از غبار های آلاینده از دودکش ها و پخش شدن در دشت اطراف کارخانه شده بود. متعاقبا به دلیل آسیب رساندن به محیط زیست منطقه و تلف شدن دام ها موجب نارضایتی و مشکلات مهم اجتماعی نیز گردیده بود. جهاددانشگاهی علم و صنعت پس از عقد قرارداد با انجام مطالعات فرایندی و شبیه سازی کامپیوتری و تغییر طراحی اجزای داخلی الکتروفیلتر موفق گردید. علیرغم وجود اشکالات مهم فرایندی در خط تولید اولین دستگاه را بهینه سازی نموده و در مرحله بهره برداری قرار دهد.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):