برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

پایلوت درختان مثمر و غیرمثمر و محصولات سبزی و صیفیگروه تخصصی:  کشاورزی و منابع طبیعی

سازمان مجری:  واحد تهران 

گروه پژوهشی: باغبانی

پژوهشگران: 
نصرتی سیدضیا (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  تیر 1387

کارفرما: جهاددانشگاهی تهران

خروجی طرح: 

با اجرای این طرح گامی به سوی افزایش توان تولید و صادرات کشور در بخش محصولات باغبانی برداشته شد و می تواند بسترساز اشتغال به کار نیروهای متخصص (خصوصا در علوم کشاورزی و باغبانی) گردد. بهره برداران از نتایج این طرح دانشگاه ها و مراکز تحقیات باغبانی کشور، شهرداری ها، سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان پارک ها و فضای سبز و بخش خصوصی می باشد.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 66495417-021

نشانی سازمان مجری: تهران، خیابان انقلاب، خیابان 16آذر، سازمان مرکزی دانشگاه تهران، طبقه پنجم، صندوق پستی: 186-13145
 

چکیده:

هدف از ایجاد نهالستان تامین و انتخاب نهال های مناسب و قوی برای عمل پیوند زدن می باشد. در اختیار داشتن نهال قوی و سالم یک ضرورت می باشد. علت ناکامی در توسعه باغداری و پارک داری و جنگل کاری در بی توجهی نسبت به عدم آشنایی به امر خزانه کاری و نحوه پرورش نهال، احداث باغ با نهال های پرورش یافته سایر مناطق و اطمینان نداشتن از نهال تولید شده از سوی بعضی از موسسات می باشد تولید نهال استاندارد به روش های نوین یکی از نیازهای اصلی بخش باغبانی می باشد اهداف این طرح شامل: تامین نهال برای باغداران، جنگل کاری، پارک ها و شهرداری ها و فضای سبز شهری و خانگی، اجرای روش نوین تولید نهال جهت توسعه باغات یکدست تجاری، تولید سبزی و صیفی جات، ایجاد زمینه تولید و درآمد و اشتغال، استفاده بهینه از امکانات نهادها و سرمایه می باشد. علاوه بر اهداف فوق جدا از تقاضای بازار داخلی برای انواع نهال های گل ها و گیاهان زینتی با در نظر داشتن حجم زیاد تقاضا در عرصه بین المللی و موقعیت جغرافیایی و اقلیمی مناسب ایران برای کشت انواع گیاهان، پرورش و صادرات انواع نهال های گل و گیاهان زینتی می تواند سهم کشور را در بازار تجارت این محصولات ارتقا بخشیده و موجب عاید شدن درآمد ارزی مناسبی برای اقتصاد کشور گردد.
نتایج به دست آمده از طرح نیز شامل: تولید درختان مثمر مانند سیب گلابی آلو بادام هلو زردآلو گیلاس آلبالو و...، تولید و تکثیر درختان و درختچه های زینتی مانند سرو کاج نارون سپیدار و انواع پیچ ها، تولید گل زینتی شاخه بریده رز، تولید انواع سبزی های ریشه ای، میوه های برگی و انواع صیفی جات می باشد
.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):