برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

طراحی و ساخت پرقدرت 0-30 KV جهت مصارف لایه نشانی صنعتیگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: مهندسی برق

پژوهشگران: 
عارفیان منصور (مسئول طرح)

تاریخ خاتمه:  اسفند 1384

کارفرما: شرکت پیشگامان صنعت خلا

خروجی طرح: 

با استفاده از ایجاد دانش فنی این طرح ضمن ایجاد امکان دستیابی به فناوری انجام عملیات کوتینگ (لایه نشانی) دقیق در محیط های خلا وابستگی کشور به این گونه منابع تغذیه قطع شده است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

برای انجام عملیات لایه نشانی در خلا (coating) نیاز به (پتانسیل الکتریکی حدود 30-15 کیلو وات است. میزان ریپل ولتاژ خروجی برای دستیابی به نتیجه مطلوب بایستی ناچیز و در حد 2% باشد. همچنین این سیستم باید بتواند از بروز اشکالات ناخواسته از قبیل اتصال کوتاه و جرقه های لحظه ای جلوگیری کرده و به موقع آنها را شناسایی و رفع نماید. این سیستم از دو بخش قدرت و کنترل آن تشکیل شده است.
در بخش قدرت استفاده از یک دستگاه ترانسفورماتور سه فاز با یکسوسازی تمام موج استفاده شده است. این روش ملاحظات خاصی از نظر طراحی و ساخت ایجاد می نماید، اما در خصوص بهبود کیفیت شکل موجود ولتاژ خروجی در جهت کاهش نوسان آن بسیار موثر است. خنک سازی این سیستم با روغن و برای رژیم کاری دائم طراحی و ساخته شده است
.
در بخش کنترل برای بهبود روش یکسوسازی
AC (برشگر AC) از یک واحد کنترل (PLC) استفاده شده است. از ویژگی های این بخش سرعت عمل پاسخ گویی مانیتورینگ مناسب اعمال تابع کنترل مورد نظر و نحوه ارتباط آسان آن با کاربر را می توان نام برد. با استفاده از برشگرهای AC، سیستم در برابر تغییرات خواسته و ناخواسته پاسخ سریع می دهد. وجود واحد PLC قابلیت برنامه نویسی در انجام تنظیمات مورد نظر را در واحد کنترل فراهم ساخته است. همچنین در نظر گرفتن یک صفحه نمایش (touch screen) امکان ایجاد برقراری ارتباط آسان بین کاربر و دستگاه را فراهم آورده است.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):