برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات

عنوان:

اجرای عملیات نصب فیلتر الکترواستاتیک در پالایشگاه آبادانگروه تخصصی:  فنی و مهندسی

سازمان مجری:  واحد علم و صنعت 

گروه پژوهشی: مهندسی برق

پژوهشگران: 
صادقی محسن (همکار طرح)

تاریخ خاتمه:  تیر 1381

کارفرما: شرکت پالایش نفت آبادان

خروجی طرح: 

نتایج این تحقیق به کارفرما واگذار شده است.


نوع: کاربردی

 
تلفن: 2-77455001-021

نشانی سازمان مجری: تهران، نارمک، خیابان فرجام، خیابان خاور، مقابل دانشگاه علم و صنعت، پلاک 166
 

چکیده:

در این پروژه دو دستگاه فیلتر الکترواستاتیک شامل قطعات مکانیکی، سیستم های ضربه زن و قطعات الکتریکی که در جهاددانشگاهی علم و صنعت طراحی و ساخته شده بود، در واحد کت کراکر پالایشگاه آبادان نصب گردید.
تولید بنزین در پالایشگاه آبادان با روش کاتالیستی انجام می شود. کاتالیست ها پس از شرکت در واکنش برای استفاده مجدد در برج احیاء و در حرارت
1200 F بازیافت می شوند. برای عملیات حرارتی بخشی از کاتالیست همراه هوای داغ از طریق دودکش خارج می شود. (حدود 5 تا 15 تن در روز) کاتالیست خارج شده از دودکش، آلاینده محیط زیست بوده و ورود این حجم کاتالیست به محیط اثرات مخرب زیست محیطی به همراه دارد. علاوه بر آن، هر ساله بابت ورود کاتالیست میزان قابل ملاحظه ای ارز از کشور خارج می شود.
با نصب اجزاء مکمل این الکتروفیلترها و با برقراری ولتاژ 50 تا90 کیلو ولت به الکترودهای فیلتر و باردار کردن ذرات، بخش قابل توجهی از این کاتالیست توسط الکتروفیلتر جذب و از ورود آن به محیط زیست ممانعت می کند. با توجه به این که ذرات کاتالیست از مقاومت الکتریکی بسیار بالایی برخوردار بوده و از ذرات بسیار ریزی تشکیل شده اند که از مشکلترین مواد برای جذب و جداسازی توسط الکتروفیلتر هستند لذا برای دستیابی به راندمان جذب بالا از آب و آمونیاک استفاده شده است. لازم به توضیح است که با اجرای این طرح میزان کاتالیست خروجی از دودکش به1% میزان قبلی کاهش یافته است.کلیدواژگان:

 
 
Title:Abstract:

Keyword(s):